WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Termomodernizacja obiektów gminnych w Rabce-Zdroju

  • 11 maja 2022 13:49
  • : : autor: AMC
Reklama

Aż 10,21 mln zł trafi do Gminy Rabka-Zdrój na poprawę efektywności energetycznej 8 gminnych budynków użyteczności publicznej oraz termomodernizację budynków szpitala miejskiego. 6,01 mln zł na zadanie Termomodernizacja i poprawa efektywności energetycznej budynków Szpital Miejski w Rabce-Zdroju będzie pochodzić z programu NFOŚiGW. Dofinansowane projekty będą miał korzystny wpływ na jakość lokalnego powietrza, zaowocują także m.in. zwiększeniem produkcji i wykorzystania energii elektrycznej produkowanej z OZE. Przeprowadzone modernizacje znacząco obniżą koszty eksploatacyjne budynków.

Umowy regulujące przekazanie dotacji zostały podpisane 9 maja br. przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego, burmistrza Rabki - Zdroju Leszka Świdra oraz prezesa zarządu spółki Szpital Miejski w Rabce-Zdroju Witolda Latuska w obecności wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki. W przypadku programu Klimatyczne Uzdrowiska jest to pierwsza tego typu umowa o dofinansowanie podpisana w ramach programu w Polsce.

- Zapał władz i mieszkańców starających się o wsparcie proekologicznych inicjatyw, takich jak ta prezentowana dziś są kluczowe dlatego, byśmy krok po kroku m.in. za pomocą inwestycji mogli wykluczyć miasta regionu małopolskiego, m.in. Rabki, z niepokojących rankingów smogowych. Musimy o to zabiegać tym bardziej, że ten region jest obszarem pięknym środowiskowo, krajobrazowo, ważnym kulturowo nie tylko dla samych mieszkańców, ale także dla turystów i kuracjuszy z całej Polski. Rabka-Zdrój ze swoim mikroklimatem i naturalnymi zasobami leczniczymi jest miejscem ważnym dla ludzi chorych, wracających do zdrowia i sprawności. Zapewne będzie to miało jeszcze większą wagę w czekającej nas postpandemicznej rzeczywistości – podkreśla Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska.

- Dzisiejsze umowy pozwolą w pewnym konkretnym zakresie takie oczekiwania realizować. Pełny rezultat w postaci wyremontowanych, nieemisyjnych, a jednocześnie komfortowych w użytkowaniu 8 obiektów gminnych oraz 5 budynków szpitala otrzymamy niedługo po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia. Liczę, że równolegle władze gminne z czynną rządową pomocą podejmą jeszcze wiele innych przedsięwzięć pozwalających zachować niezwykły klimat, z którego słynie Rabka-Zdrój - uzupełnia wiceszef resortu.

Przedsięwzięcie, realizowane w ramach programu Klimatyczne Uzdrowiska, obejmie modernizacją energetyczną 8 budynków na terenie uzdrowiska tj. Przedszkola Publicznego w Chabówce, Szkoły Podstawowej nr 1 w Rabce-Zdroju, Szkoły Podstawowej w Rdzawce, Szkoły Podstawowej w Chabówce, budynku administracyjnego przy ul. Kilińskiego 46 w Rabce-Zdroju oraz budynków - administracyjnego, socjalnego i warsztatowego przy ul. Podhalańskiej 6 w Rabce-Zdroju.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]