REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wydobywcze spółki z własną energią

  • 30 maja 2019 12:10
  • Autor: Jacek Madeja
Reklama

Inwestycje we własne jednostki wytwarzania energii, również te oparte na źródłach odnawialnych, to odpowiedź spółek wydobywczych na rosnące ceny prądu i groźbę blackoutu. Najbliżej uniezależnienia się od zewnętrznych dostawców energii jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Rosnące ceny energii elektrycznej to ogólnoświatowy trend. Analitycy nie mają wątpliwości, że w kolejnych dekadach wraz z lawinowym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną będzie rosła również cena prądu. W Polsce, gdzie znakomita część miksu energetycznego jest oparta na energetyce węglowej, dodatkowym bodźcem powodującym wzrost cen prądu stała się w ostatnim czasie nałożona na koncerny energetyczne opłata za emisję dwutlenku węgla. Kolejnym problemem związanym z rosnącym popytem na energię elektryczną jest groźba przerw w dostawach, które mogą paraliżować życie ludzi i produkcję przemysłową.

Przemysł energochłonny
Odpowiedzią na te wyzwania ma być tzw. energetyka rozproszona, czyli produkcja prądu oparta na małych jednostkach wytwarzania należących do samorządów, firm, a nawet indywidualnych odbiorców, którzy staną się prosumentami. Energia wyprodukowana w ten sposób jest kierowana do sieci energetycznej i pomniejsza rachunek za prąd. W ten nurt wpisują się również działania spółek wydobywczych, tym bardziej, że należą one do grupy określanej jako przemysł energochłonny.

Jak podał Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, roczne zużycie energii przez zakłady należące do czołowego europejskiego producenta węgla koksowego kształtuje się na poziomie ok. 1 TWh. Podczas gdy w 2018 r. w całej spółce rachunki za prąd wyniosły ponad 300 mln zł, to w tym roku, w związku ze wzrostem cen, szacuje się, że będzie to już 400 mln zł.

- W 2019 r. zakładamy, że będzie to wzrost o 100 mln zł. Dlatego systematycznie z każdym kolejnym rokiem rozwijamy swoje źródła, a w ciągu najbliższych 3-4 lat chcemy uniezależnić się od zakupu energii elektrycznej od dostawców zewnętrznych – zaznaczył Ozon.

Strona 1 z 2
511
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

JKMFM
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]