REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Enea Operator kupiła 327 tys. liczników zdalnego odczytu

  • 12 lipca 2022 11:05
  • Opracowała: AMC
Reklama

Enea Operator rozstrzygnęła przetarg na dostawę 327 tys. liczników zdalnego odczytu z modułami komunikacyjnymi w technologii GSM. Łączna wartość podpisanych kontraktów to prawie 134 mln zł. Zdalne liczniki są jednym z ważniejszych elementów inteligentnej sieci energetycznej budowanej przez Eneę Operator. Inwestycje w nowoczesną sieć dystrybucyjną w tym tzw. smart grid to jeden z kluczowych kierunków rozwoju Grupy Enea - czytamy w komunikacie.

Liczniki zdalnego odczytu (LZO) to nowoczesne urządzenia, które pozwalają na bieżące rejestrowanie zużycia energii elektrycznej, tym samym przyczyniają się do jej racjonalnego i efektywnego wykorzystania. Każdy odbiorca, u którego zostanie zainstalowany licznik zdalnego odczytu będzie rozliczany na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, bez konieczności wykonywania okresowych odczytów. Zakupione w przetargu urządzenia będą dostarczane i montowane przez Eneę Operator w latach 2022 i 2023.

– Dzięki pozyskaniu 327 tys. liczników Enea Operator do końca 2023 roku zrealizuje założenia pierwszego etapu masowej wymiany urządzeń konwencjonalnych na urządzenia zdalnego odczytu. Zakup pozwoli na instalację nowoczesnych liczników u ponad 15 proc. odbiorców przyłączonych do naszej sieci. Konsekwentnie realizujemy nasze plany wymiany liczników. Do końca 2025 roku chcemy, aby LZO były zainstalowane u co najmniej 35% naszych Klientów, natomiast do końca 2028 roku u co najmniej 80 proc. z nich  – powiedział Paweł Majewski, prezes Enei.

W wyniku przeprowadzonego przez Eneę Operator przetargu podpisano umowy ze spółką Politech oferującą liczniki firmy Iskraemeco oraz z firmą Apator, która dostarczy liczniki własnej produkcji. Pierwsze urządzenia są już dostarczane i montowane u Klientów.

 Liczniki będą wymieniane zgodnie z metodologią Enei Operator, a najważniejszym kryterium ułożenia harmonogramu wymian jest ważność cech legalizacyjnych dotychczas zainstalowanych liczników konwencjonalnych. Klienci nie muszą składać wniosków w sprawie harmonogramowej wymiany dotychczasowego licznika na licznik zdalnego odczytu. Zaznaczam, że nasi monterzy nie pobierają żadnych opłat za wykonanie zainstalowanie nowych liczników i inne czynności wynikające z obsługi układu pomiarowego – podkreślił Marek Rusakiewicz, p. o. prezesa Enei Operator.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]