WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Kanał Gliwicki jest w trakcie modernizacji

  • 20 lutego 2020 11:56
  • Autor: AMC
Reklama

Kanał Gliwicki, ważna śródlądowa droga wodna o funkcji transportowej, przechodzi kompleksowe prace modernizacyjne, które obejmują m.in. śluzy Sławięcice i Nowa Wieś, w jego dolnym biegu – informują Wody Polskie. Pod koniec 2019 r. oddano do użytku gruntownie wyremontowane komory północne obu śluz. Aktualnie modernizowane są komory południowe. Dzięki temu, w najbliższym sezonie nawigacyjnym jednostki będą mogły się przeprawiać w zmodernizowanych komorach śluz.

Zaawansowanie realizacji projektu szacuje się na 62 proc. W jego ramach będą wyburzone, a następnie zrekonstruowane betony na tzw. głowach górnych i dolnych oraz naprawione zostanie dno komory. Stalowe konstrukcje zostaną zabezpieczone antykorozyjnie, a komora otrzyma nowe wrota o wadze 360 t.

Wyremontowane zostaną też awanporty, w których m.in. powstaną nowe pomosty oraz punkty poboru wody i prądu dla jednostek korzystających z Kanału Gliwickiego. Remont przejdą też budynki sterowni, zarówno w części podziemnej, jak i nadziemnej oraz urządzenia mechaniczne i elektryczne napędowe wrót. Kompleksowe prace zostaną wykonane w budynkach maszynowni.

Po zakończeniu modernizacji nastąpi wymiana oświetlenia obiektów na nowe energooszczędne lampy LED. W czasie modernizacji powstanie nowy kanał obiegowy, możliwe będzie śluzowanie oszczędnościowe. W projekcie znalazły się też nowe budynki socjalne, z których korzysta już obsługa śluz, drogi i nawierzchnie na terenie obiektów.

Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem i w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, ponieważ infrastruktura służąca śluzowaniu na Kanale Gliwickim, na obszarze województwa opolskiego jest wpisana do rejestru zabytków.

Harmonogram robót ustalono w taki sposób, aby zachować ciągłość żeglugi na Kanale i umożliwić śluzowanie jednostek pływających z wykorzystaniem czynnej, zmodernizowanej komory, podczas remontu drugiej. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ wszystkie śluzy są bliźniacze – posiadają dwie komory (północną i południową) o takich samach parametrach.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]