REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pływająca elektrownia atomowa rośnie

  • 29 września 2022 14:37
  • Opracowała: AMC
Reklama

W Nantong w prowincji Jiangsu na północ od Szanghaju we wschodnich Chinach rozpoczęto budowę kadłuba pierwszej z dwóch nowych pływających elektrowni jądrowych przeznaczonych dla zasilania złoża minerałów Baimskaja na Czukotce na dalekim wschodzie Rosji. Do końca 2022 roku zostanie podjęta decyzja, gdzie budować kadłuby dla trzeciego i czwartego obiektu - informuje Polski Atom.

- Kadłub pierwszej rosyjskiej pływającej elektrowni jądrowej, Akademik Łomonosow, został zbudowany w Siewierodwińsku w północno-zachodniej Rosji, zanim został odholowany do Sankt Petersburga, gdzie zamontowano dwa reaktory KLT-40S - czytamy.

Rosyjski państwowy koncern jądrowy Rosatom poinformował, że kadłuby dwóch nowych pływających elektrowni jądrowych są budowane w Chinach „z powodu rygorystycznych terminów realizacji projektu i dużego obciążenia pracą krajowych stoczni”.

Nie podano nazwy producenta statków, ale doniesienia w Rosji mówią, że kontrakt trafił do Wison Heavy Industries z siedzibą w Szanghaju. Rosatom poinformował, że decyzja o tym, gdzie będzie budować kadłuby dla trzeciego i czwartego zakładu zostanie podjęta w czwartym kwartale 2022 roku.

Atomenergomash, spółka zależna Rosatomu, wzięła udział w ceremonii położenia stępki w Chinach za pośrednictwem połączenia wideo z Moskwy.

- Firma poinformowała, że kadłub będzie miał 140 metrów długości i 30 metrów szerokości oraz będzie ważył prawie 10 000 ton. Do końca 2023 r. zostanie odholowany do Rosji w celu zainstalowania dwóch reaktorów RITM-200M, wyposażenia pomocniczego, sterowni i pomieszczeń mieszkalnych - informuje Polski Atom.

RITM-200M to ciśnieniowy reaktor wodny generacji III+ opracowany przez firmę OKBM Afrikantov i zaprojektowany do produkcji 55 MWe. Wersja RITM-200M została dotychczas wykorzystana do napędu rosyjskich lodołamaczy.

- Budowana w Chinach elektrownia jest pierwszą z czterech pływających elektrowni jądrowych przeznaczonych do zasilania złoża minerałów Baimskaja. W lipcu 2021 r. Rosatom i GDK Baimskaya, spółka zależna kazachskiej Kaz Minerals Group, podpisały umowę na dostawę energii dla projektu wydobywczego Baimskaya, która przewidywała wykorzystanie do tego celu pływających elektrowni jądrowych - czytamy.

Umowa długoterminowa dotyczyła sprzedaży energii elektrycznej pomiędzy Rosatom a złożem Baimskaja. Rzecznik Rosatomu powiedział wówczas, że porozumienie było „najważniejszym wydarzeniem w ramach szeroko zakrojonego programu rozwoju rosyjskiej Arktyki”.

Rosatom poinformował, że planuje wykorzystać trzy pływające elektrownie jądrowe, z których każda będzie wykorzystywać dwa reaktory 55-MW RITM-200M. Czwarta jednostka byłaby trzymana w rezerwie do użytku podczas naprawy lub wymiany paliwa.

Według Kaz Minerals projekt Baimskaya jest jednym z najważniejszych na świecie niezagospodarowanych złóż miedzi i może również przynieść znaczne ilości złota. Produkcja ma się rozpocząć do końca 2027 roku.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]