REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rosja zagraża bezpieczeństwu jądrowemu

  • 29 października 2022 10:57
  • Opracowała: AMC
Reklama

W Waszyngtonie odbyła się piąta edycja, największej ministerialnej konferencji na świecie, dotyczącej rozwoju energetyki jądrowej. W wydarzeniu organizowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) we współpracy z Departamentem Energii USA (DoE) udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Resort informuje, że podczas sesji plenarnej wiceminister klimatu i środowiska wygłosił wystąpienie poświęcone rozwojowi energetyki jądrowej w Polsce oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa jądrowego w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.

- Polska wyraża głębokie zaniepokojenie brutalnym atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz bezprecedensowym naruszeniem prawa międzynarodowego w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń – zaznaczył

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił także, że w Polsce konsekwentnie wdrażana jest energetyka jądrowa, która zapewni dostawy stabilnej i czystej energii. Rozwój energetyki jądrowej jest jednym ze strategicznych kierunków Polityki Energetycznej Polski do 2040 r.

- Energetyka jądrowa ma do odegrania kluczową rolę w skali globalnej, w związku z koniecznością zaspokajania rosnących potrzeb naszych gospodarek, uwzględniając jednocześnie jej wkład w łagodzenie zmian klimatu. Jesteśmy obecnie świadkami renesansu energetyki jądrowej oraz rozwoju innowacyjnych i nowoczesnych technologii w tej dziedzinie - wskazał.

Na marginesie konferencji odbyły się również spotkania bilateralne z amerykańskim Departamentem Energii oraz z delegacją Ministerstwa Środowiska Republiki Estońskiej. Wiceminister wziął także udział w rozmowach z grupą wysokich rangą liderów amerykańskiego przemysłu jądrowego, podczas którego dyskutowano o perspektywach współpracy bilateralnej w nadchodzących latach. Podczas wizyty w Waszyngtonie wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński uczestniczył również w posiedzeniu grupy roboczej P-TECC ds. Infrastruktury krytycznej.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]