REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

64 osoby wzięły udział w tegorocznym Climathonie

  • 3 listopada 2022 09:22
  • Opracowała: AMC
Reklama

Zadaniem uczestników Climathonu było wypracowanie w ciągu 24 godzin rozwiązań na rzecz ochrony klimatu. W tym roku motywem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym. Zadaniem studentów było opracowanie pomysłów- w jaki sposób możemy zmniejszyć „produkcję” odpadów oraz ponownie wykorzystać te, które już powstały - informuje GZM.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 64 studentów różnych stopni, kierunków i uczelni.

I miejsce zajęła grupa studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, w składzie: Maciej Gil, Aleksandra Kozik, Carlos Bravo oraz Sophie Welsch, za projekt „on repeat”. Zwycięska drużyna opracowała pomysł, w jaki sposób drugie i kolejne życia dać przedmiotom kupowanym co roku przez studentów wyjeżdżających i przyjeżdżających na Erasmusa.

II miejsce, za projekt „majstrownik”, zdobyła grupa złożona ze studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i Politechniki Śląskiej, w składzie Julia Mzyk, Marzena Pawlus i Urszula Osolińska.

III miejsce w tegorocznym Climathonie przypadło grupie studentów Politechniki Warszawskiej, za projekt „nie marnuj złotego”, w składzie: Rozalia Bernat, Sylwia Stypułkowska, Kalina Kowalewska, Natalia Sobolewska i Natalia Kobza.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, odpowiednio: 10, 5 i 3 tys. złotych.

Co oznacza gospodarka obiegu zamkniętego? To model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów. W praktyce oznacza to ograniczenie odpadów do minimum. Kiedy cykl życia produktu dobiega końca, surowce i odpady, które z niego pochodzą, powinny zostać w gospodarce. Można je z powodzeniem wykorzystać ponownie, tworząc w ten sposób dodatkową wartość.

Takie podejście kontrastuje z tradycyjnym, liniowym modelem ekonomicznym, który opiera się na schemacie „weź – wyprodukuj – użyj – wyrzuć”.

Pierwszy Metropolitalny Climathon odbył się w 2020 r. Wówczas tematem przewodnim była: „Metropolia w dobie ocieplenia klimatu – retencja wody i zapobieganie suszy”. W 2021 r. motywem przewodnim Climathonu było hasło „Energia w mieście – Metropolia efektywna energetycznie”. Jego uczestnicy szukali rozwiązań dla skuteczniejszego i oszczędniejszego wykorzystania energii w miastach.

Tegoroczny Climathon zorganizował GZM wspólnie z Fundacją Fortis pro Nobis pod auspicjami EIT Climate-KIC.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]