REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Otrzymają 20 mln złotych na zakup autobusów elektrycznych

  • 9 listopada 2022 14:39
  • Opracowała: AMC
Reklama

Trzy miasta: Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają łącznie ponad 20 mln złotych na zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym oraz budowę stacji ładowania. Wsparcie uwzględnia zarówno dotacje jak i pożyczki. Umowy w tej sprawie podpisano 8 listopada 2022 roku - informuje NFOŚiGW.

- Rząd stawia na rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego. Zawarte umowy to realne wsparcie, które trafia do polskich miast – tym razem do Legnicy, Głogowa i Bolesławca, i przyczynia się do poprawy jakości życia ich mieszkańców, którzy zyskają nie tylko nowoczesne środki transportu i komfort przejazdu, ale również czyste powietrze i zmniejszenie emisji hałasu – podkreślił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Jak zaznaczył, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza rozwiązania, które zapewnią dobre warunki dla rozwoju w miastach transportu publicznego, napędzanego paliwami alternatywnymi, w tym energią elektryczną i wodorem.

- Przy wdrażaniu projektów dotyczących transportu publicznego bardzo ważne są działania na poziomie lokalnym, potrzebna jest infrastruktura, rozwój transportu publicznego oraz sposobów magazynowania energii. To działania służące poprawie jakości życia naszych obywateli, a samorządy są w tym procesie stroną i partnerem – mówi Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach przedsięwzięcia pn.: „Zielony Transport Publiczny w Gminie Miejskiej Głogów – I etap” Głogów planuje zakup pięciu zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym zasilanych z własnych magazynów energii z łączną minimalną mocą silników 160 kW. Każdy magazyn energii ma pozwolić na wykonanie trasy o długości minimum 150 km.

Autobusy będą również wyposażone w elektroniczny system informacji pasażerskiej (elektroniczne tablice kierunkowe, system zapowiadania przystanków, kasowniki, system biletu elektronicznego), system automatycznego gaszenia pożaru w komorze agregatu grzewczego i automatycznej detekcji pożaru wybranych elementów autobusu, cyfrowy monitoring wizyjny i klimatyzację całej przestrzeni pasażerskiej. Zakupione pojazdy będą niskopodłogowe, w pełni dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych i z ograniczeniami ruchowymi. 

Pojazdy będą również posiadały dodatkowe udogodnienia dla rowerzystów m.in. mocowanie dla roweru wewnątrz autobusu. Całkowita kwota dofinansowania z NFOŚiGW to dotacja w wysokości: 8 706 250 złotych. Zamierzony efekt ekologiczny uwzględnia: zmniejszenie emisji CO2: 159,83572 Mg/rok, ograniczenie emisji tlenków azotu: 0,83731 Mg/rok i ograniczenie emisji pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (PM10): 0,01502 Mg/rok.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]