REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Architektura i budownictwo w obliczu wyzwań klimatycznych

  • 9 listopada 2022 14:41
  • Opracowała: AMC
Reklama

Poznaliśmy nagrodzonych w konkursie Dom z klimatem, w którym podejmowane są działania w zakresie promocji budownictwa ekologicznego. Podczas konferencji poświęconej wyzwaniom dla architektury i budownictwa w obliczu wyzwań klimatycznych nagrody zwycięzcom i wyróżnionym wręczyła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska - informuje resort.

- Kwestia zmian klimatu - która do niedawna była kwestią o której czytaliśmy - dziś dotyka każdego z nas. Dotyka, bo odczuwamy negatywne skutki związane z nawalnymi deszczami, czy suszami. To powoduje, że jako społeczeństwo stawiamy wobec siebie samych coraz wyższe wymagania. Chcemy być coraz bardziej przyjaźni środowisku. Nasze działania, wybory codzienne - czy w dłuższym dystansie - mają być korzystne nie tylko dla nas dziś, ale i korzystne dla przyszłych pokoleń. Zrównoważona architektura i budownictwo ekologiczne realizują te potrzeby – podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska.

Ekologiczne budownictwo to taki sposób realizacji inwestycji, aby budynek pozostawał w zgodzie ze środowiskiem i potrzebami człowieka oraz optymalizował koszty. Żeby było to możliwe trzeba zwrócić uwagę na: efektywność energetyczną: wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, rozwiązania grzewcze o wysokiej efektywności i niskim współczynniku emisji pyłów zawieszonych, prawidłowa wentylacja oraz odpowiednia szczelność budynku.

Także na materiały budowlane: proces ich produkcji potrafi być niezwykle energochłonny i zasobochłonny. Trzeba więc zwrócić uwagę na świadome zarządzanie surowcami w taki sposób, aby pozostały one do dyspozycji kolejnych pokoleń. Dlatego zachęcamy do korzystania z naturalnych materiałów budowlanych o niskim śladzie węglowym np. drewna.

Trzeba też zwrócić uwagę na architekturę budynku: ogromne znaczenie ma sama bryła budynku, jej odpowiednie położenie względem stron świata, czy zaprojektowanie przeszkleń w taki sposób, który pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej w ciągu dnia. Istotne jest też zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku: najlepiej w sposób przyjazny dla środowiska, z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]