REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pośredniczące podmioty węglowe rejestrują się na portalu cieplo.gov.pl

  • 21 grudnia 2022 11:58
  • Opracowała: AMC
Reklama

Od 26 września dostępny jest portal www.cieplo.gov.pl, który służy do prezentowania cen paliw. Na portalu cieplo.gov.pl muszą zarejestrować się przedsiębiorcy, którzy: są wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych (PPW) oraz sprzedają paliwa stałe klientom indywidualnym (prowadzą w Polsce działalność gospodarczą w tym zakresie) - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcy mają obowiązek rejestracji w porównywarce na podstawie art. 55 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Porównywarka cieplo.gov.pl nie służy do zakupu ani rezerwacji paliw stałych. Powstała po to, by indywidualni klienci mogli w szybki i łatwy sposób porównać ceny paliw stałych, a także uzyskać dane kontaktowe sprzedawców. Informacje do porównywarki wstawiają przedsiębiorcy wpisani na listę pośredniczących podmiotów węglowych. Ich tożsamość jest potwierdzona przez serwisy państwowe.

Na cieplo.gov.pl muszą zarejestrować się gminy, które przystąpiły do programu sprzedaży węgla kamiennego po preferencyjnych cenach i poinformowały o tym na swoich stronach BIP do 8 listopada 2022 r.

Gmina musi wprowadzić i na bieżąco aktualizować na cieplo.gov.pl cenę, za którą sprzedaje paliwo stałe w ramach zakupu preferencyjnego.

Obowiązek rejestracji wynika z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych.

Ustawą o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw z dnia 15 września 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1967) ustawodawca w artykule 55 ust. 1 uregulował obowiązki ministra w zakresie funkcjonowania systemu teleinformatycznego umożliwiającego prezentowanie informacji o: cenach paliw stałych; cenach lub stawkach opłat za ciepło, w tym: średnich cenach wytwarzania ciepła,  średnich cenach wytwarzania ciepła z rekompensatą.

Z treści artykułu  56a ust. 1 ustawy wynika, że jeżeli pośredniczący podmiot węglowy, lub obowiązany podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 2, nie dopełnią obowiązku wprowadzania i bieżącej aktualizacji informacji lub nie utworzą konta na cieplo.gov.pl podlegają karze pieniężnej, którą wymierza naczelnik urzędu celno-skarbowego.

Wysokość kary wynosi do 1500 zł, jednakże w przypadku stwierdzenia, że po wymierzeniu kary obowiązany podmiot, ponownie nie dopełnia obowiązku, o którym mowa powyżej może zostać nałożona kara w wysokości do 15000 zł.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]