WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Grupa ORLEN publikuje całkowity ślad węglowy

  • 30 grudnia 2022 15:27
  • Opracowała: AMC
Reklama

Grupa ORLEN wprowadza do raportowania środowiskowego tzw. zakres 3 pozwalający na obliczenie emisji gazów cieplarnianych dla całego łańcucha wartości. Oznacza to, że koncern publikuje nie tylko informacje na temat emisji bezpośrednich, powstających w procesie produkcji i tych generowanych przez dostawców, ale także między innymi emisji związanych z użyciem produktów przez odbiorcę końcowego. Koncern opublikował dane za lata 2019-2021, w kolejnych latach raportowanie będzie obejmowało również przejęte spółki LOTOS i PGNiG - czytamy w komunikacie.

Raportowanie zakresu 3, zgodnie z metodologią GHG Protocol, jest istotne dla inwestorów i otoczenia biznesowego koncernu, ponieważ pozwala na wymierną ocenę realizacji strategii neutralności emisyjnej Grupy ORLEN. Przekłada się ona także na ratingi ESG oraz na warunki finansowania pozyskiwanego przez koncern, niezbędnego do realizacji strategicznych inwestycji służących transformacji energetycznej i obniżeniu emisji. Pełne raportowanie śladu węglowego firm jest również odpowiedzią na przyjętą na poziomie UE dyrektywę o zrównoważonym raportowaniu (corporate sustainability reporting directive, CSRD).

– Coroczne raportowanie śladu węglowego to nie tylko wyraz naszej troski o środowisko, ale też wymóg biznesowy, niezwykle istotny w relacjach z inwestorami. Dzięki konsekwentnej realizacji strategii neutralności emisyjnej i transparentności w raportowaniu, jesteśmy w stanie pozyskiwać atrakcyjne warunki finansowania naszych kolejnych strategicznych inwestycji. To właśnie między innymi dzięki inwestowaniu w nowe technologie i odnawialne źródła energii budujemy pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej – mówi Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Ślad węglowy (ang. carbon footprint) obejmuje całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez koncern. Ślad węglowy oblicza się w trzech zakresach, zgodnych z międzynarodowym standardem GHG Protocol.

Zakres 1 to emisje bezpośrednie powstałe w wyniku spalania paliw w źródłach będących własnością firmy bądź przez nią nadzorowanych, emisji powstałych w wyniku zachodzących procesów technologicznych czy ulatniających się czynników chłodniczych. Dla ORLENU jest to około 20 proc. całości emisji.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]