REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jak wykorzystać pełny potencjał paneli słonecznych w domu?

  • 26 lipca 2023 12:15
  • Tekst sponsorowany
Reklama

Panele słoneczne to doskonały sposób na obniżenie rachunków za energię elektryczną i wspieranie przemian środowiskowych w naszym kraju. W jaki sposób jednak możemy „wyciągnąć” z instalacji pełny potencjał? Na co warto zwrócić uwagę? 

Jak działa fotowoltaika?

W przypadku pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca mówimy o efekcie fotowoltaicznym. Zjawisko to występuje, gdy foton trafia w ogniwo wykonane z półprzewodzącego krzemu i wprawia w ruch elektron. W ten sposób panel produkuje prąd stały, który nie może trafić do sieci elektroenergetycznej. Koniecznie jest jego przekształcenie na prąd zmienny, co jest możliwe dzięki falownikowi, który jednocześnie zabezpiecza instalację w momencie, kiedy następuje zanik napięcia w sieci. Ponadto ważnym elementem jest licznik dwukierunkowy, który pozwala odczytać informacje zarówno na temat pobieranej energii, jak i tej oddawanej do sieci elektroenergetycznej. 

Efektywne wykorzystanie paneli

Jednym z kluczowych elementów wykorzystywania energii słonecznej jest prawidłowe ustawienie paneli fotowoltaicznych. W tym celu warto zwrócić się do profesjonalnej firmy, która dobierze miejsce i kierunek ułożenia paneli tak, aby mogły czerpać jak najwięcej energii. 

Innym rozwiązaniem jest dodatkowy zakup magazynu energii. Urządzenie to pozwala na zwiększenie autokonsumpcji energii elektrycznej. Zmagazynowany prąd możemy wykorzystać, gdy energia z sieci jest droższa (zwiększa to oszczędności na rachunkach), występują przerwy w dostawie (np. z powodu remontów i konserwacji) lub gdy miała miejsce awaria prądu z sieci. Poza tym magazyn pozwala na korzystanie z wyprodukowanej energii w momencie, kiedy panele nie pracują, np. w nocy, gdy z oczywistych względów nie jest możliwa produkcja. Z rachunku ekonomicznego wynika, iż wykorzystanie magazynu będzie zawsze korzystniejsze niż rozliczanie się z zakładem energetycznym bez magazynu energii. 

Choć każde gospodarstwo domowe ma swoje potrzeby w zakresie energii elektrycznej, to dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie zasad racjonalnego korzystania z urządzeń i instalacji. Można przez to rozumieć zakup urządzeń energooszczędnych, które dzięki zoptymalizowanemu cyklowi pracy gwarantują oszczędności. Ponadto dobrym rozwiązaniem są proste zasady oszczędzania energii, takie jak wyłączanie nieużywanych urządzeń elektrycznych czy oświetlenia. Dzięki temu zminimalizujemy zużycie energii i jeszcze bardziej skorzystamy z potencjału paneli słonecznych.

Innym sposobem na maksymalne wykorzystanie paneli słonecznych jest zastosowanie energii słonecznej do zasilania różnych urządzeń w domu. Oprócz produkcji energii słonecznej możemy wykorzystać potencjał paneli do zasilania urządzeń takich jak klimatyzatory czy pompy ciepła. Dzięki temu osiągniemy większą niezależność energetyczną i zmniejszymy nasze uzależnienie od tradycyjnych źródeł energii.

Jeśli szukasz wiarygodnego partnera, który wesprze Cię podczas wykorzystywania pełni możliwości fotowoltaiki, zamontuje instalację i wyjaśni, jak zdobyć dofinansowanie, to koniecznie skontaktuj się z Fiberlink Fotowoltaika

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]