REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Dobiega końca budowa nowej ekologicznej elektrociepłowni

  • 25 sierpnia 2023 15:49
  • Opracowała: AMC
Reklama

W Siechnicach dobiega końca budowa nowej ekologicznej elektrociepłowni. Obiekty starej ciepłowni będą rewitalizowane na potrzeby mieszkańców

Prace na placu budowy nowej elektrociepłowni w Siechnicach realizowanej przez Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA należący do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE są już bardzo zaawansowane. Jednocześnie przygotowywany jest projekt rewitalizacji działającej nadal elektrociepłowni węglowej, którego celem jest zachowanie dorobku poprzednich pokoleń – infrastruktury z połowy XX w. oraz zabytkowych budynków z końca XIX w. i stworzenie atrakcyjnej przestrzeni dla mieszkańców.

Budowa nowej jednostki produkcyjnej opartej na paliwie gazowym wpisuje się w proces dekarbonizacji realizowany w spółkach Grupy PGE i przyczyni się do planowanego przez KOGENERACJĘ  znaczącego obniżenia poziomu emisji CO2.

Nowa niskoemisyjna inwestycja będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę  w 2024 r. Dzięki zasilaniu gazem ziemnym roczna emisja CO2 obniży się aż o 622 tysiące ton, to jest o 61 procent. Oznacza to również oszczędności energii pierwotnej na poziomie blisko 600 tysięcy MWh rocznie. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt (dzisiaj 247 MWt), a moc elektryczna 179 MWe (dzisiaj 100 MWe). W ostatnich tygodniach w ramach planu rozruchu instalacji uruchomione zostały cztery niskoemisyjne kotły szczytowo-rezerwowe, odbyło się też pierwsze wyprowadzenia ciepła.

- PGE Energia Ciepła to najszybciej transformujący się w kierunku niskiej i zerowej emisji podmiot funkcjonujący na rynku ciepła w Polsce. Zrealizowaliśmy już projekty inwestycyjne o wartości 3,5 mld zł, w fazie realizacji jest 9 projektów inwestycyjnych o wartości 5,3 mld zł, a 15 projektów inwestycyjnych o wartości ok. 4,5 mld zł jest w przygotowaniu. Jednym z kluczowych projektów jest budowa nowej elektrociepłowni gazowej w Siechnicach, która zastąpi wiekowy zakład oparty na węglu. Nasza inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców i zapewni im bezpieczeństwo cieplne w kolejnych latach – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]