REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Monter fotowoltaiki – zarobki, uprawnienia, czy warto?

  • 11 września 2023 08:45
  • Tekst sponsorowany
Reklama

Wykonywanie zawodu montera fotowoltaiki, czyli osoby odpowiedzialnej za instalację systemu fotowoltaicznego, wymaga pewnej wiedzy oraz umiejętności technicznych. Jak zostać monterem fotowoltaiki, jakie uprawienia trzeba posiadać oraz na jakie zarobki można liczyć w tym zawodzie? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu!

Jak zostać monterem fotowoltaiki i na czym polega jego praca?

Nad zawodem montera fotowoltaiki mogą zastanowić się osoby, które posiadają wykształcenie z elektrotechniki czy energii odnawialnej. Dodatkowo należy przejść specjalistyczne szkolenia dotyczące instalacji i konserwacji systemów fotowoltaicznych, a także posiadać stosowne uprawnienia. Wymagane może być także zdobycie doświadczenia w pracy na terenie budowy.

Głównym zadaniem montera fotowoltaiki jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków lub w innych, wyznaczonych do tego miejscach. Takie prace obejmują montaż ram, mocowanie paneli i przewodów, a także ich podłączenie do instalacji elektrycznej.

Jakie obecnie uprawnienia i kursy musi posiadać instalator fotowoltaiki?

Aby móc pełnoprawnie wykonywać prace montażowe, instalator fotowoltaiki musi posiadać uprawienie SEP, które w zależności od mocy instalacji dzieli się na:

  • typu D – wymagane przy montażu oraz przyłączaniu do sieci energetycznej fotowoltaiki o mocy większej niż 1 kW i mniejszej lub takiej samej co 3,68 kW;
  • typu E – wymagane przy montażu i przyłączania do sieci energetycznej systemu fotowoltaicznego o mocy większej od 3,68 kW.

Instalator fotowoltaiki musi posiadać uprawnienia UDT, a więc uzyskać wynik pozytywny z egzaminu państwowego na Certyfikowanego Instalatora OZE przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego. Daje uprawnienia w zakresie montażu, demontażu, przeglądu oraz konserwacji systemu fotowoltaicznego, sporządzania i analizy pomiarów pracy fotowoltaiki, podłączania instalacji do sieci energetycznej czy kontroli bezpieczeństwa systemu.

Warto pamiętać, że certyfikat wydany przez UDT należy odnawiać co 5 lat, bowiem po upływie tego czasu traci on ważność.

Aby podjąć pracę instalatora fotowoltaiki, wymagane może być także uprawnienie do pracy na wysokości i uprawnienie do obsługi maszyn i urządzeń. Konieczność posiadania uprawnień jest zależna np. od firmy zatrudniającej. 

Instalatorzy fotowoltaiki podczas montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Fot. Los Muertos Crew, Pexels 

Jakie cechy powinien posiadać dobry monter fotowoltaiki?

Zawód montera fotowoltaiki wymaga pewnych umiejętności i cech, które pozwolą odnaleźć mu się w środowisku pracy. Są to między innymi:

  • zdolności techniczne w zakresie obsługi narzędzi ręcznych i elektrycznych, a także zrozumienia koncepcji elektrycznych;
  • umiejętność precyzyjnej pracy z dbałością o bezpieczeństwo montowanej instalacji;
  • praca na wysokościach – to nieodłączny element pracy montera, dlatego nie może on mieć lęku wysokości;
  • zrozumienie inżynierii i sposobów projektowania – to niezbędne umiejętności do tego, aby prawidłowo zainstalować i podłączyć konkretny system bez względu na poziom skomplikowania.

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

Zarobki montera fotowoltaiki będą się różnić w zależności o stażu pracy, uzyskanych uprawnień, poziomu wiedzy, miejsca zatrudnienia oraz rodzaju umowy. Jednak obecnie można przyjąć widełki dochodu brutto od ok. 4500 do 8000 zł brutto miesięcznie. Więcej będzie zarabiała osoba, która prowadzi działalność jednoosobową, a mniej pracownik większej firmy. 

Czy warto zostać monterem fotowoltaiki?

Decyzja o zostaniu monterem fotowoltaiki zależy od wielu czynników, takich jak: zainteresowania tematyką energii odnawialnej, umiejętności czy aktualnego zapotrzebowania na to stanowisko. Z pewnością jest to praca w dziedzinie z przyszłością, która ciągle się rozwija.

Dla monterów (instalatorów) fotowoltaiki Hurtownia fotowoltaiczna SWATT będąca partnerem niniejszego artykułu, przygotowała atrakcyjny program lojalnościowy, korzystne rabaty i promocje. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem hurtowni oraz programem. 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]