REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Świadectwo energetyczne domu – co to za dokument?

  • 16 stycznia 2024 09:00
  • Tekst sponsorowany
Reklama

Świadectwo energetyczne domu, określane także jako świadectwo charakterystyki energetycznej, to dokument dostarczający informacji na temat efektywności energetycznej nieruchomości. Jaki cel ma ten dokument? Jakie elementy obejmuje?

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Celem świadectwa charakterystyki energetycznej jest pomoc właścicielom domów, potencjalnym nabywcom i najemcom w zrozumieniu efektywności energetycznej i wpływu budynku na środowisko.

Certyfikat ten zawiera szczegółowe informacje na temat zużycia energii przez nieruchomość, zalecenia dotyczące ulepszeń i ocenę efektywności energetycznej wyrażoną na czytelnej skali.

Jakie są kluczowe elementy certyfikatu energetycznego domu?

Dokument taki jak świadectwo energetyczne - https://energov.pl/katalog-miast domu zawiera poniższe elementy:

Szczegóły nieruchomości

W certyfikacie zawarte są podstawowe informacje o nieruchomości, takie jak jej wiek, wielkość i rodzaj konstrukcji. Szczegóły te tworzą kontekst dla oceny efektywności energetycznej.

Ocena efektywności energetycznej


Ocena efektywności energetycznej to wynik liczbowy, który wskazuje, jak energooszczędny jest dom. Domy o lepszych ocenach są bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w utrzymaniu pod względem rachunków za energię.

Zalecenia dotyczące ulepszeń

Certyfikat może przedstawić zalecenia dotyczące prac modernizacyjnych, które mogłyby poprawić ogólną charakterystykę energetyczną nieruchomości, na przykład takie jak poprawa izolacji lub modernizacja systemów ogrzewania.

Termin ważności

Certyfikaty energetyczne dla domów mają okres ważności, który wynosi 10 lat, licząc od momentu jego przygotowania. Oznacza to, że informacje zawarte w certyfikacie dotyczą tego przedziału czasowego.

Jaki dom musi mieć świadectwo energetyczne?

Świadectwa energetyczne domu są wymagane w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Także dokument ten musi przedstawić inwestor prowadzący sprzedaż nieruchomości. Nie dotyczy on obiektów zabytkowych i domów do 70 m2 zabudowy stosowanych do własnych celów mieszkaniowych.

Dodatkowo posiadanie domu energooszczędnego może zwiększyć jego wartość rynkową i przyciągnąć uwagę kupujących lub najemców dbających o środowisko.

Gdzie otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Aby otrzymać świadectwo energetyczne, należy skontaktować się z rzeczoznawcą wykonującym tego rodzaju dokumenty na zlecenie.

Aktualnie można zamawiać je zarówno w firmach działających stacjonarnie, jak i w tych, które swoje usługi świadczą za pośrednictwem internetu, dlatego świadectwo energetyczne można zamówić również na odległość.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]