REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jacht sam produkuje paliwo wodorowe z wody morskiej. Niemożliwe staje się faktem

  • 10 czerwca 2025 11:45
  • autor: RW
Reklama

Toyota wspiera kolejną misję katamaranu Energy Observer, która zaplanowana jest na lata 2025 – 2033. Jacht wykorzystuje wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty i jest w stanie wyprodukować wodór na własnym pokładzie.

Energy Observer jest samowystarczalnym energetycznie jachtem. Energia do silnika elektrycznego produkowana jest w reakcji wodoru z tlenem, a wodór powstaje na pokładzie z wody morskiej. System ogniw paliwowych Toyoty odgrywa kluczową rolę w bezemisyjnym łańcuchu energetycznym statku, generując na pokładzie energię o zerowej emisji. Podczas swojej pierwszej misji Energy Observer pokonał 68 tysięcy mil morskich, czyli trzykrotnie opłynął Ziemię, udowadniając przydatność odnawialnych źródeł energii w żegludze.

Kolejna misja statku laboratoryjnego będzie prowadzona pod hasłem „W poszukiwaniu neutralności węglowej”. Operacja rozpocznie się w 2025 roku i potrwa dziewięć lat.  W latach 2025–2026 pierwsza odsłona jachtu Energy Observer będzie realizować swoje zadania w Europie.

W 2027 roku wyprawę rozpocznie katamaran nowej generacji - Energy Observer 3. Współpraca Energy Observer i Toyota polega na integracji systemu ogniw paliwowych japońskiej marki z innowacyjną architekturą energetyczną statku, która łączy wiele uzupełniających się odnawialnych źródeł energii, w tym wodór. Potwierdza to strategię Toyoty, która zakłada, że osiągnięcie neutralności węglowej wymaga korzystania z wielu różnych źródeł energii i innowacyjnych technologii bezemisyjnych.

 „Z dumą wspieramy kolejny rozdział podróży Energy Observer. Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty napędzały jacht pierwszej generacji, nowy statek Energy Observer 3 także będzie generował energię elektryczną ze źródeł odnawialnych na pokładzie z wykorzystaniem naszej technologii. Odważne eksploracje i współpraca są obecnie niezbędne. Nasze wieloletnie partnerstwo z Energy Observer odzwierciedla głębokie zaangażowanie Toyoty w zrównoważoną innowacyjność i neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłość we wszystkich formach mobilności” – powiedział Yoshihiro Nakata, prezes i dyrektor generalny Toyota Motor Europe.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]