Gdańsk powołał swój klaster energii
- 11 lipca 2025 17:58
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
Miasto Gdańsk, wraz ze swoimi spółkami, oraz Politechniką Gdańską powołało Gdański Klaster Energii. Jego celem jest budowa nowoczesnej, lokalnej społeczności energetycznej, która będzie inwestować w OZE, biogaz i niskoemisyjne rozwiązania ciepłownicze, aby osiągnąć neutralnośc klimatyczną.
W niedalekiej przyszłości do klastra przystąpią partnerzy z sektora energetycznego. Klaster energii to lokalne porozumienie zawierane przez różne podmioty, takie jak samorządy, przedsiębiorstwa, spółki komunalne, a także instytucje badawcze czy organizacje społeczne. Podmioty zrzeszone w klastrze współpracują na rzecz wytwarzania, dystrybucji i zużywania energii (elektrycznej, cieplnej i biogazu) w sposób zrównoważony, efektywny i korzystny dla lokalnej społeczności oraz środowiska.
Kluczową ideą klastra jest dążenie do lokalnej samowystarczalności energetycznej, co oznacza produkcję i wykorzystanie energii bezpośrednio tam, gdzie jest ona potrzebna.
Gdański klaster energii już wyznaczył sobie konkretne cele do 2030 roku. Ma to być dekarbonizacja miejskich źródeł ciepła i energii elektrycznej, rozwój OZE, kogeneracji i bezemisyjnych źródeł ciepła, budowa pomp ciepła i magazynów energii, tworzenie tzw. „wysp energetycznych” – samowystarczalnych obszarów produkujących własną energię, współpraca z partnerami takimi jak GPEC, PGE EC, Rafineria Gdańska czy CCGT Gdańsk, a także optymalizacja kosztów energii dla jednostek miejskich.
Projekty, które mają być zrelizowane w ramach klastra to budowa wyspy energetycznej opartej na OZE, efektywności energetycznej i zagospodarowaniu odpadów w ZOO w Oliwie,
modernizacja instalacji, wykorzystanie biogazu i budowa własnych źródeł OZE w oczyszczalnia ścieków „Wschód,” budowa wyspy energetycznej Szadółki, a w jej ramach stabilizacja pracy spalarni, kompostowni i elektrociepłowni opartej na energii odnawialnej i wspólnej infrastrukturze, modernizacja szkół i instytucji publicznych wraz z budową fotowoltaiki i magazynów energii.