Kraje UE opieszale wprowadzają reformy mające przyspieszać budowę OZE
- 17 lipca 2025 19:41
- Opracowała: JK

fot. eiffel-ig
Jak wynika z najnowszego raportu organizacji branżowej SolarPower Europe, kraje UE wprowadziły mniej niż połowę reform mających przyspieszyć wydawanie pozwoleń na budowę instalacji OZE, które są od nich wymagane na mocy unijnej dyrektywy RED III, w sprawie energii odnawialnej z 2023 r.
Publikacja SolarPower Europe oceniła, że w 20 państwach członkowskich UE nastąpił postęp, jeśli chodzi o przyspieszenie wydawania pozwoleń i jednocześnie oceniła, że średni wskaźnik wprowadzenia kluczowych środków w zakresie wydawania pozwoleń wynosi nieco poniżej 50%.
Procedury wydawania pozwoleń na budowę OZE nadal są za wolne
Włochy, Rumunia i Słowenia prowadzą w tym rankingu osiągając 78 – procentowy postęp we wdrażaniu zmian, podczas gdy Łotwa zajmuje najniższe miejsce z 13%, a za nimi plasują się Francja, Chorwacja, Holandia i Słowacja z 22%. SolarPower Europe stwierdziło, że pomimo stopniowego postępu od 2023 r. większości krajów UE w dalszym ciągu nie udało się wdrożyć reform przyspieszających budowę źródeł czystej energii.
W raporcie wskazano na utrzymujące się bariery, w tym powolne procedury wydawania pozwoleń, a także brak uproszczenia wydawania pozwoleń na budowę fotowoltaiki na sztucznych powierzchniach.
Raport pokazuje, że wiele państw członkowskich w dalszym ciągu ma opóźnienia w pełnym i szybkim wdrażaniu unijnych przepisów dotyczących pozwoleń na mocy dyrektywy RED III.
Zmiana prawa krajowego to za mało, potrzeba jego egzekucji
Okazuje się, że nawet tam, gdzie istnieją ramy prawne, często nie funkcjonują one skutecznie w praktyce. Zmieniona dyrektywa UE w sprawie energii odnawialnej, która weszła w życie w listopadzie 2023 r., zawiera wiążący cel polegający na wykorzystaniu co najmniej 42,5% energii odnawialnej do 2030 r w produkcji energii.
Państwa członkowskie miały obowiązek wdrożyć przepisy dyrektywy do prawa krajowego do 30 czerwca 2024 r. SolarPower Europe wezwała Komisję Europejską, aby nadała priorytet egzekwowaniu obecnych przepisów, a nie dążeniu do deregulacji.
Stowarzyszenie wzywa UE do skierowania funduszy na szkolenie regionalnych i lokalnych organów wydających pozwolenia, promowania harmonizacji zasad dotyczących innowacyjnych technologii słonecznych i projektów hybrydowych OZE oraz wspierania lepszej wymiany wiedzy między krajami. Usprawnienie wydawania pozwoleń jest niezbędne do zapewnienia transformacji energetycznej w Europie na wymaganą skalę i tempo.