WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Są jeszcze pieniądze na wymianę ogrzewania

  • 11 marca 2020 11:25
  • Autor: JM
Reklama

Jak poinformowali przedstawicle urzędu miejskiego w Bytomiu, są jeszcze wolne miejsca w Programie Ograniczania Niskiej Emisji, w ramach którego można składać wnioski na wymianę starego systemu ogrzewania. To informacja dla tych mieszkańców, którzy są na etapie planowania wymiany przestarzałych pieców na ogrzewanie proekologiczne.

Skorzystać z dotacji mogą jeszcze osoby, które chcą przeznaczyć pieniądze na zakup i montaż pieca na paliwo stałe (ekogorszek) z automatycznym podajnikiem klasy 5 i ecodesing, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 200 zł, zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w zabudowie wielorodzinnej; zakup i montaż pieca na paliwo stałe (biomasę – pelet ) z automatycznym podajnikiem klasy 5 i ecodesing, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 7 200 zł, w zabudowie jednorodzinnej; podłączanie lokalu mieszkalnego do ogrzewania miejskiego (nitki ciepłowniczej), gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 600 zł; zakup i montaż ogrzewania elektrycznego, gdzie maksymalna kwota dofinansowania wynosi 3 600 zł, w ramach lokalu mieszkalnego oraz zakup i montaż paneli solarnych podgrzewających wodę do celów użytkowych - inwestycja dla domów jednorodzinnych.

Z dotacji mogą skorzystać także lokatorzy budynków, które zostały przyłączone do miejskiej nitki ciepłowniczej, ale nie wszyscy mieszkańcy zdecydowali się zastąpić piece centralnym ogrzewaniem. - Przykładem może być rodzina, która pomimo podłączenia całego bloku do nitki ciepłowniczej zdecydowała się pozostać przy piecach węglowych. Dopiero w momencie, kiedy w starej instalacji doszło do ulatniania się czadu, rodzina podjęła decyzję o likwidacji starych pieców - mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Do końca lutego do urzędu wpłynęło 408 wniosków o dofinansowanie. Z największym zainteresowaniem w ramach PONE spotkały się inwestycje polegające na montażu ogrzewania gazowego. Zarówno w przypadków domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, wyczerpaliśmy już limit, ale warto złożyć wniosek, bo będziemy się starać przesunąć wolne środki na ten cel - mówi Wojciech Bryś. Pierwsza edycja programu zakończy na przełomie maja i czerwca. Do 30 czerwca wszystkie dofinansowane inwestycje muszą być zostać odebrane.

Ponieważ PONE to program, na którego realizację gmina Bytom pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, trzeba spełnić konkretne wymogi formalne. Dlatego też wykonawcy inwestycji, czyli firmy budowlane muszą być sprawdzone pod kątem ich działalności, referencji, jakości montowanych urządzeń.

W przypadku inwestorów, czyli mieszkańców, którzy zdecydowali się wymienić system ogrzewania, sprawdzane są kwestie związane z tytułem prawnym do nieruchomości. Ponadto na koszt mieszkańca wykonywany jest uproszczony audyt energetyczny. To mieszkańcy wybierają firmy, które wykonują inwestycję oraz decydują, jakie urządzenia chcą montować w swoich domach - mówi Wojciech Bryś. Zaznaczamy, że proces inwestycji w niektórych przypadkach może wymagać zezwolenia na budowę, jednakże jest to wymóg prawny.

Ważne jest, żeby firma, której chcemy zlecić montaż nowego urządzania grzewczego była na liście firm do wyboru. W każdej chwili można taki podmiot zgłosić do programu. Zachęcamy do zapoznania się z programem i spotkania z konsultantem zwłaszcza tych mieszkańców, którzy posiadają przestarzałe piece. Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, do końca 2021 roku użytkownicy kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat mają obowiązek wymienić je na ekologiczne systemy grzewcze np. niskoemisyjne kotły grzewcze V klasy.

Strona 1 z 1
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]