WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Stan epidemii: będzie można zamknąć miasta

  • 21 marca 2020 09:34
  • : : autor: AMC
Reklama

Ogłoszenie epidemii w kraju jest decyzją trudną. Patrząc na kraje Europy Zachodniej, patrząc na ilość osób, która umiera codziennie, te trudne decyzje i odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków są decyzjami ratującymi życie – podkreślił wczoraj Łukasz Szumowski, minister zdrowia, ogłaszając decyzję o wprowadzeniu stanu epidemii na terenie Polski. Co to oznacza?

Od teraz minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role w zwalczaniu epidemii. Można delegować kogoś do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny, żeby powstrzymać epidemię.

Zarówno w przypadku stanu epidemii, jak i stanu zagrożenia epidemicznego rząd może wprowadzić:

- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;

- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;

- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;

- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,

- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,

- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,

- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.


Stan epidemii oznacza sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii. 

Stan epidemii różni od stanu zagrożenia epidemicznego tym, że będzie można wprowadzić tzw. strefy zero. Miasta będą mogły zostać zamknięte, a wjazd i wyjazd z nich będzie ograniczony. Mieszkańcy terytorium, które zostanie oznaczone jako strefa zero, będą zobligowani do pozostania w jego granicach.

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki kara za opuszczenie miejsca kwarantanny została podniesiona z 5 do 30 tys. zł.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]