WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jedyny kraj, gdzie w 2020 nadal można będzie osiągnąć 100 proc. energii z OZE

  • 8 kwietnia 2020 14:52
  • Autor: PARA
Reklama

Według danych opublikowanych przez rząd Wielkiej Brytanii Szkocja jest jedynym krajem na świecie, gdzie w 2019 roku udało się wyprodukować 90 proc. energii z odnawialnych źródeł. 

O ambitnych planach Szkocji, która miała w 2020 roku gościć w Glagsow COP26 było wiadomo od dawna. Cel 100 proc. OZE jako źródła zasilania wydawał się realny jeszcze na początku tego roku. Czy globalny kryzys powstrzyma Szkotów? Wygląda na to, że nie. Sam przyrost mocy z OZE w 2019 r. wyniósł 14 proc. Dodatkowe 10 proc. w tym roku wydaje się realne. 

- Cel 100 proc. jest nadal w zasięgu, ale niepewność polityczna w ostatnich latach sprawiła, że ​​nasz przemysł nie był w stanie wykorzystać tak dużej mocy wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, jak przewidywano - powiedziała Cara Dalziel, specjalista ds. Polityki w Scottish Renewables.

Z danych szkockiego parlamentu, opublikowanych w sieci wynika, że źródła odnawialne pozwoliły na wyprodukowanie 30,5 TWh energii. To o 4 TWh więcej, niż w poprzednim roku. Problemem Szkocji nie są jednak moce produkcyjne, a przepisy. - Rozwój morskiej energii wiatrowej następował wolniej w Szkocji niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii, a rozwój energetyki wiatrowej na lądzie, który stanowi większość naszej zdolności do wytwarzania zielonej energii, był blokowany przez rząd Zjednoczonego Królestwa przez cztery lata, co oznacza, że ​​zbudowano bardzo niewiele nowych projektów - zwraca uwagę Cara Dalziel. Blokada wynikała z wstrzymania dotacji dla projektów wiatrowych i fotowoltaicznych przez państwo, co ograniczyło w znacznym stopniu inwestycje. 

- Zaczynamy jednak nadrabiać zaległości na morzu, a wiatrowe projekty na lądzie po raz kolejny mają dostęp do aukcji w celu sprzedaży wytwarzanej przez siebie energii. Jesteśmy przekonani, że wraz ze wzrostem produkcji przyniesie to, obok udziału w OZE innych technologii, takich jak energia słoneczna, pływowa i energia wodna, 100 proc. naszego zapotrzebowania mówi przedstawicielka Scottish Renewables. 

Tu warto zauważyć, że tylko około 25 proc. energii zużywanej w Szkocji stanowi energia elektryczna, a wiele gospodarstw szkockich żyje w warunkach ubóstwa energetycznego. W energii grzewczej OZE mają tu raptem 11 proc. udział. W przypadku transportu udział OZE to tylko 9,75 proc. 

- Mamy teraz nowy cel, zgodnie z którym do 2030 r. połowa całej energii elektrycznej, cieplnej i transportowej powinna pochodzić ze źródeł odnawialnych. Jeśli mamy to osiągnąć, konieczne jest, abyśmy podjęli działania w celu przyspieszenia dekarbonizacji naszego zaopatrzenie w ciepło, które stanowi ponad połowę całkowitego zużycia energii w Szkocji - zaznacza Dalziel. Zaopatrzenie w ciepło opiera się w Szkocji w dużej części o ropę i gaz.

Scottish Renewables będzie w stanie udzielić ostatecznej odpowiedzi na pytanie, czy cel 100 proc. w 2020 r. został osiągnięty, po aktualizacji statystyk w marcu 2021 r.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

VBQDU
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]