REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Instalacje OZE zagrażają przyrodzie

  • 9 kwietnia 2020 12:28
  • : : autor: PARA
Reklama

Rozwój energii odnawialnej zagraża obszarom różnorodnym biologicznie - twierdzą naukowcy z Australii. Ponad 2000 obiektów energii odnawialnej powstaje na obszarach o znaczeniu dla środowiska i zagraża naturalnym siedliskom gatunków roślin i zwierząt na całym świecie.

Zespół badawczy z University of Queensland opracował mapę lokalizacje elektrowni słonecznych, wiatrowych i wodnych na obszarach dzikiej przyrody, obszarach chronionych i kluczowych obszarach różnorodności biologicznej.

Zdaniem José Rehbein, głównego autora opracowania UQ School of Earth and Environmental Sciences - ustalenia są co najmniej niepokojące. - Oprócz ponad 2200 obiektów energii odnawialnej, które działają już w ważnych obszarach różnorodności biologicznej, obecnie budowanych jest kolejnych 900 - twierdzi Rehbein. - Obiekty energetyczne i otaczająca je infrastruktura, taka jak drogi i wzmożona aktywność człowieka, mogą być niezwykle szkodliwe dla środowiska naturalnego. Te zmiany nie są zgodne z wysiłkami na rzecz ochrony różnorodności biologicznej - uważa naukowiec.

Większość obiektów służących produkcji energii odnawialnej w Europie Zachodniej i krajach rozwiniętych znajduje się na obszarach różnorodnych biologicznie. Tu już niewiele da się zrobić. Natomiast zdaniem Rehbeina jest jeszcze czas dla deweloperów OZE na ponowne rozważenie budowy obiektów w Azji i Afryce. Jako przykład nieporządanych działań Rehbein podaje budowę gigantycznej zapory i elektrowni wodnej w Wietnamie, której powstanie niaruszyło ekosystem parku narodowego. 

Dr James Allan, partner badań z Uniwersytetu w Amsterdamie uważa, że do problemu trzeba podejść z dwóch stron. Po pierwsze: skuteczne wysiłki na rzecz ochrony oraz szybkie przejście na energię odnawialną są niezbędne, aby zapobiec wyginięciu gatunków i uniknąć katastrofalnych zmian klimatu. - Cały zespół zgadza się, że tej pracy nie należy interpretować jako przeciwdziałania odnawialnym źródłom energii, ponieważ energia odnawialna ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia emisji dwutlenku węgla - powiedział dr Allan. - Kluczem jest zapewnienie, aby obiekty energii odnawialnej były budowane w miejscach, w których nie niszczą różnorodności biologicznej - dodaje.

Jego zdaniem rozwój energii odnawialnej musi uwzględniać różnorodność biologiczną, a także emisję dwutlenku węgla i unikać wszelkiego negatywnego wpływu na różnorodność biologiczną, aby był naprawdę zrównoważony.

Zespół, na podstawie wyników swoich badań sugeruje rządom, przemysłowi i organizacjom rozwojowym, aby unikały ekspansji instalacji energii odnawialnej na obszary ochrony przyrody i planowały alternatywne lokalizacje.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]