WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Unikalna pływająca farma wiatrowa zasili platformy wiertnicze

  • 9 kwietnia 2020 14:57
  • Autor: PARA
Reklama

Norweskie ministerstwo ropy naftowej i przemysłu zatwierdziło plany rozwoju i eksploatacji pływającej farmy wiatrowej Hywind Tampen, która zasili platformy naftowe pól wydobywczych Snorre i Gullfaks. Będą to pierwsze platformy na świecie, które otrzymają energię z pływającej morskiej farmy wiatrowej.

- Hywind Tampen to pionierski projekt i wkład w redukcję emisji z Gullfaks i Snorre i cieszę się, że zarówno ESA, jak i władze norweskie zatwierdziły projekt. Mamy obecnie bardzo trudne czasy i koncentrujemy się na kontynuowaniu wysiłków związanych z przejściem, jednocześnie dbając o wartość norweskiego szelfu kontynentalnego i rozwijając ją, a jednocześnie ograniczając wpływ klimatu na naszą działalność - mówi Arne Sigve Nylund, wiceprezes Equinor prezes ds. rozwoju i produkcji w Norwegii.

Dzięki zmniejszeniu zużycia turbin gazowych na polach wydobywczych projekt pomoże zmniejszyć emisję CO2 o ponad 200 000 ton rocznie, co odpowiada rocznej emisji ze 100 000 samochodów prywatnych.

Koszt inwestycji Hywind Tampen wyniesie blisko 5 mld. koron norweskich. Władze norweskie przyznały finansowanie w wysokości do 2,3 mld koron za pośrednictwem Enova. Fundusz NOx dla sektora biznesowego postanowił wesprzeć projekt o kolejne ponad pół miliarda koron.

- Plusem jest to, że przemysł naftowy i gazowy jest również konkurencyjny w projektach dotyczących energii odnawialnej, a umowy doprowadzą do znacznych efektów ubocznych w Norwegii. Ponieważ cała branża jest obecnie bardzo niepewna, bardzo ważne jest, abyśmy realizowali projekty, które pobudzają rozwój technologii w segmencie odnawialnych źródeł energii i tworzą efekty uboczne dla norweskiego przemysłu dostawców - mówi Anders Opedal, wiceprezes ds. Technologii, projektów i wiercenia.

Farma wiatrowa Hywind Tampen będzie się składać z 11 turbin wiatrowych opartych na koncepcji farmy wiatrowej Hywind opracowanej przez Equinor. Turbiny o mocy 8 MW będą miały całkowitą moc 88 MW i zaspokoją około 35 proc. rocznego zapotrzebowania na moc pięciu platform Snorre A i B oraz Gullfaks A, B i C. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana około 140 kilometrów od brzegu , między platformami Snorre i Gullfaks, na głębokości wody od 260 do 300 metrów. Projekt Hywind Tampen, nadzorowany z biur Equinor, zlokalizowanych w Bergen, na stałym lądzie, ma zostać uruchomiony pod koniec 2022 roku.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

JXIJU
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]