WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Sztuczna inteligencja: będzie gorzej niż prognozowaliśmy

  • 17 kwietnia 2020 12:11
  • Autor: AMC
Reklama

Nowe dane spływające do ExMetrix na temat rozwoju epidemii w poszczególnych krajach, pozwoliły na doprecyzowanie modelu z którego wynika, że maksymalna ilość wykrytych zakażeń w Polsce wzrośnie z ok 10 tys. do 12 tys.

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe. 

- Bez zmian pozostaje 25 kwietnia jako data kiedy powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej. Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 20.5 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach – informuje ExMetrix.

- Z naszych analiz od początku jasno wynika, że kluczowych czynnikiem wpływających na liczbę zarażeń jest ścisłe przestrzeganie  przyjętych ograniczeń" – twierdzi Ryszard Łukoś  główny analityk ExMetrix.

Jednocześnie ExMetrix prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz ilość zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana ilością ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości.

- Włochy i Hiszpania są krajami z dużym odsetkiem osób starszych. Wielka Brytania i USA są bardziej otyłe – mówi Ryszard Łukoś.

Wg danych Banku Światowego prawie 37 proc. kobiet i 35 proc. mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5 proc. i 5,9 proc. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9 proc. populacji powyżej 80 roku życia, to i tak jest to 2 razy więcej niż w Chinach gdzie udział ludzi powyżej 80 lat to zaledwie 2 proc. W Hiszpanii to aż 6,1 proc. a we Włoszech 7 proc.

W budowie modelu przebiegu epidemii wirusa zostały uwzględnione następujące obszary informacyjne:

- Dotychczasowy przebieg pandemii w wielu krajach

- Czynniki meteorologiczne

- Stan opieki zdrowotnej w danym kraju

- Stan kondycji zdrowotnej społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka takich jak, choroby onkologiczne, kardiologiczne, cukrzyca i otyłość

- Strukturę demograficzną społeczeństwa. Szczególnie zwracaliśmy uwagę na odsetek ludzi w podeszłym wieku

- Poziom restrykcji stosowanych przez władze i przestrzeganie ich przez obywateli.

Model został zbudowany przy wykorzystaniu technologii z zakresu sztucznej inteligencji (sieci neuronowe i symulowane wyżarzanie).

- Przy budowie modelu założyliśmy, że statystyki w krajach dotkniętych COVID-19 nie były zatajane ani sztucznie modyfikowane – informuje firma analityczna.

Źródło danych o liczbie zakażeń: Johns Hopkins University

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]