Laptopy dla uczniów i nauczycieli - większość gmin złożyła wnioski
- 20 kwietnia 2020 10:11
- : : autor: PARA
Niemal 90 proc. gmin i powiatów złożyło już wnioski o dofinansowanie zakupu laptopów dla uczniów i nauczycieli. Wiele samorządów ma już pieniądze na koncie. Z zakupami nie trzeba czekać na przelew – złożenie wniosku to gwarancja otrzymania wsparcia.
Mamy 186 milionów złotych i chcemy je wydać co do grosza. Na jakie kwoty mogą liczyć gminy i powiaty? Od 35 do 100 tysięcy złotych. Ich wysokość zależy od liczby uczniów w danym samorządzie. Pieniądze można wydać na laptopy, tablety, oprogramowanie, a jeśli jest taka potrzeba – na mobilny dostęp do internetu. Wszystko po to, by uczniom i nauczycielom ułatwić zdalne nauczanie.
Nabór wniosków w programie „Zdalna szkoła” ruszył 1 kwietnia. Od początku cieszy się zainteresowaniem.
- Do tej pory wnioski złożyły 2462 gminy i powiaty spośród 2790 wszystkich w Polsce, czyli niemal 90 proc. samorządów. Najwięcej wniosków napłynęło z Mazowsza, Małopolski Lubelszczyzny – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Niemal 97 proc. wniosków jest już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 150 milionów złotych – dodaje szef MC.
Najmniej wniosków napłynęło ze Świętokrzyskiego, Podlaskiego i Podkarpackiego. W województwie śląskim wnioski złożyło 156 ze 184 gmin i powiatów.
Niemal wszystkie złożone wnioski są już pozytywnie rozpatrzone. W sumie opiewają na ponad 150 milionów złotych. Można za to kupić 43 tysiące laptopów lub 100 tysięcy tabletów. Do rozdysponowania jest jeszcze 36 milionów złotych.
Wnioski przyjmuje Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Procedura jest najprostsza z możliwych: gmina lub powiat wysyła wniosek mailem, pracownicy CPPC go rozpatrują, przekazują informację o decyzji i proszą o dane potrzebne do zawarcia umowy, podpisanie umowy, przelew.
- Staramy się działać możliwie najszybciej. Najważniejsze, że gminy nie muszą czekać z zakupami na przelew. Finansujemy zakupy poczynione od 16 marca, czyli od dnia zawieszenia zajęć w szkołach. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania wsparcia – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor CPPC.
Większość samorządów, które złożyły wnioski nie czekały z zakupami. Kupiony sprzęt jest już u uczniów i nauczycieli.
Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.