WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Czy rozwój OZE w Europie utrzyma tempo?

  • 20 kwietnia 2020 14:15
  • Autor: AMC
Reklama

Czy rozwój OZE w Europie utrzyma tempo? Na to pytanie odpowiada kolejna edycja międzynarodowego przewodnika pt. Inwestycje w projekty energii odnawialnej w Europie, w której przedstawia najważniejsze zmiany regulacyjne oraz podsumowuje perspektywy rozwoju projektów z obszaru energetyki odnawialnej (OZE) w 20 jurysdykcjach europejskich oraz Azji Środkowej.

Jego autorzy podkreślają, że kwestia systemów wsparcia, na przykład w formie aukcji, jest kluczowa dla kształtowania europejskiego sektora OZE. Jednak zadania stojące przed rządami i organami regulacyjnymi nie tylko mnożą się, ale też zyskują coraz bardziej złożony charakter, szczególnie w sytuacji, gdy odejście od węgla staje się w równym stopniu kwestią polityki przemysłowej, jak i regulacji rynku energii.

W 2019 r., polski rynek OZE rozwijał się pomyślnie, do czego przyczynił się szereg pozytywnych zmian regulacyjnych i legislacyjnych, a także duże zainteresowanie ze strony deweloperów oraz podmiotów finansujących, zarówno projektami wiatrowymi (onshore i offshore), jak i solarnymi. Także polska elektroenergetyka coraz mocniej otwiera się na odnawialne źródła.

- Jeszcze dwa lata temu trudno byłoby mówić o perspektywach energetyce wiatrowej w Polsce. Obecnie przyszłość tego sektora jawi się w jasnych barwach, a Polska chce dołączyć do grona państw budujących farmy wiatrowe na Bałtyku, takich jak Niemcy, Dania czy Szwecja. Polska fotowoltaika również szybko się rozwija, a świadczy o tym fakt, że w 2019 r. uruchomiono instalacje o łącznej mocy przekraczającej 1 GW - mówi Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający biura Dentons w Warszawie, stojący na czele warszawskiego oraz europejskiego Zespołu Energetyki i Zasobów Naturalnych.

Obecnie w wielu częściach Europy istnieje zapotrzebowanie odbiorców końcowych na energię odnawialną. Pojawia się jednak pytanie, czy istniejące struktury korporacyjnych umów sprzedaży energii stanowią najlepsze rozwiązanie na przyszłość dla wszystkich wytwórców energii odnawialnej, lub też dla wszystkich odbiorców instytucjonalnych.

Przewodnik został opracowany przez kancelarię Dentons we współpracy z BloombergNEF.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

NQTVB
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]