WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Rusza nowa platforma obrotu energią. Rachunki mogą spaść

  • 4 maja 2020 13:28
  • : : autor: PARA
Reklama

4 maja br. to pierwszy dzień notowań na Zorganizowanej Platformie Obrotu prowadzonej przez Towarową Giełdę Energii.

Od maja 2020 r. uczestnicy rynku mogą zawierać transakcje na prowadzonej przez TGE Zorganizowanej Platformie Obrotu (OTF) w ramach następujących rynków: Rynku Terminowego Produktów z dostawą energii elektrycznej (RTPE), Rynku Terminowego Produktów (RTPG) z dostawą gazu oraz Rynku Terminowego Praw Majątkowych (RTPM), na którym produkty stały się instrumentami finansowymi. 4 maja br. jest pierwszym dniem notowań.

Wdrożenie OTF’a związane było z koniecznością dostosowania działalności Giełdy do wymogów Dyrektywy MiFID2. Towarowa Giełda Energii w latach 2017-2018 prowadziła konsultacje z uczestnikami rynku odnośnie modelu w jakim mają funkcjonować rynki terminowe pod reżimem regulacji europejskiej. W efekcie została podjęta decyzja o ich przekształceniu w platformę OTF, na której możliwe jest dalsze oferowanie uczestnikom rynku kontraktacji długoterminowej w celu zabezpieczenia cen oraz dostaw energii i gazu w przyszłości, a także realizacja obliga giełdowego.

- Uruchomienie Zorganizowanej Platformy Obrotu w roku, w którym Towarowa Giełda Energii obchodzi jubileusz 20-lecia działalności, jest krokiem milowym w rozwoju TGE. Giełda osiągnęła dojrzałość, co sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej zobowiązani wobec uczestników rynku do oferowania im produktów na miarę standardów europejskich, czego przykładem jest OTF. Mam nadzieję, że wypracowane wspólnie z rynkiem rozwiązanie umocni pozycję TGE na arenie międzynarodowej oraz pozytywnie wpłynie na strategie biznesowe naszych klientów. Jednocześnie mając na uwadze jak ogromnym przedsięwzięciem dla całej organizacji było wdrożenien OTF‘a, chciałabym bardzo podziękować moim koleżankom i kolegom z TGE oraz IRGiT za ich ponad dwuletnią pracę nad projektem – powiedział Piotr Listwoń, Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych TGE.

W Polsce Dyrektywa MiFID2 została implementowana 21 kwietnia 2018 r. ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Od momentu wejścia w życie tej ustawy, na mocy przepisów przejściowych, TGE miała 12 miesięcy na złożenie do Komisji Nadzoru Finansowego wniosku o zezwolenie na prowadzenie OTF’a. W okresie operacyjnego i formalnego przygotowywania się do uruchomienia nowej platformy, w grudniu 2017 r. TGE wprowadziła „zasadę uznaniowości”. 16 kwietnia 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzję potwierdzającą uprawnienia Towarowej Giełdy Energii do prowadzenia Zorganizowanej Platformy Obrotu. Regulamin obrotu OTF wszedł w życie 1 maja 2020 r.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]