REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci

  • 9 maja 2020 09:00
  • Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Reklama

- Odejście od węgla nie jest realne do 2030 r., Ale za 20-25 lat już tak – takie zapewnienie w rozmowie z Bloomberg Green (30 kwietnia) złożył Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, dodając, że mówi to w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i konieczności posiadania rezerwowych mocy wytwórczych, „gdy wiatr nie wieje, a słońce nie świeci”.

Prezes energetycznego giganta podał dziennikarzom powód konieczności produkcji energii z węgla. To są przede wszystkim ograniczenia technologiczne i brak finansowania przejścia w kierunku zielonej energii. PGE oczekuje również, że Unia Europejska pomoże w finansowaniu zielonych inwestycji, szczególnie w czasie, gdy pandemia koronawirusa spowoduje głęboką recesję gospodarczą.

Oznacza to, że węgiel będzie Polsce niezbędny przez co najmniej dwie lub trzy dekady. Czy to będzie surowiec polski, czy też sprowadzony z Rosji, Kolumbii, Australii?

Dziennikarze Bloomberg Green twierdzą, że chociaż harmonogram wyjścia z węgla wyznaczony przez zarząd PGE wygląda na powolny w kontekście unijnych planów klimatycznych, to jest i tak bardziej ambitny niż rządowe prognozy dotyczące węgla. Według nich w 2040 r. węgiel będzie stanowił nadal jedną czwartą koszyka energetycznego kraju.

Bloomberg Green przypomina, że w Polsce z węgla wytwarza się 70 proc. energii elektrycznej i wytyka nam, że jako jedyny kraj w Unii nie zgodziliśmy się na oczekiwany poziom redukcji gazów cieplarnianych. Chodzi o zablokowanie przez premiera Mateusza Morawieckiego zapisu o dojściu do 2050 r. do neutralności klimatycznej, czyli doprowadzenia gospodarki do takiego stanu, w którym produkcja zanieczyszczeń będzie na równym poziomie z ich redukcją.

Zdaniem Dąbrowskiego rozsądne byłoby przeniesienie aktywów węglowych do jednej państwowej spółki.

– To zdecydowanie ciekawy, rozsądny pomysł i jedna z możliwych opcji. Myślę, że wkrótce rozpoczną się rozmowy o zmianach w tym kierunku. Oczywiście decyzja nie należy do nas – muszą ją podjąć politycy – podkreślił.

Prezes PGE w rozmowie z dziennikarzami amerykańskiej agencji przypomniał, że spółka w związku z zaostrzeniem polityki klimatycznej Unii planuje zbudowanie 2,5-gigawatowej morskiej farmy wiatrowej.

– Chcemy być liderem w energetyce wiatrowej na morzu i na lądzie – podkreślił Dąbrowski.

Dodał, że w ciepłownictwie spółka przechodzi na gaz ziemny, który będzie paliwem pomostowym.

Bloomberg to największa na świecie agencja prasowa, specjalizuje się w dostarczaniu informacji na temat rynków finansowych. 

1788
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (wyłączono)
Mogą Cię zainteresować

REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]