WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Od teraz program Czyste Powietrze na nowych zasadach

  • 15 maja 2020 11:31
  • Autor: AMC
Reklama

Nowe zasady programu Czyste Powietrze obowiązują od piątku, 15 maja. Ma być szybciej i łatwiej. Chętni mogą uzyskać rządowe dofinansowanie do wymiany pieca na ekologiczny lub do paneli fotowoltaicznych. Skorzystać mogą z niego właściciele oraz współwłaściciele  jednorodzinnych  budynków mieszkalnych. Wysokość dopłaty zależny od zakresu prac, zastosowanych rozwiązań i dochodów. Program wchłonął cieszący się dużą popularnością system dotacji Mój Prąd.

Wnioski o dotację przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz gminy, które podpisały porozumienie o współpracy z funduszem.

Pierwsza edycja Czystego Powietrza spotkała się z krytyką, która dotyczyła zbyt długiego czasu rozpatrywania wniosków. Średnio było to76 dni. Obecnie to 30 dni.

Są dwa warianty programu. Pierwszy gdy, dochód składającego wniosek nie jest wyższy niż 100 tys. zł rocznie. Takie osoby mogą liczyć na wsparcie przy wymianie źródła ciepła do kwoty 20 tys. zł, w przypadku pompy ciepła do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to do 30 tys. zł.

Do podwyższonego poziomu dofinansowania uprawnieni będą beneficjenci o dochodzie na osobę w gospodarstwie nie wyższym niż 1400 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

W nowej edycji programu poważną rolę odegrają banki. Ich udział zwiększy możliwości sfinansowania inwestycji związanych z termomodernizacją domów jednorodzinnych oraz wymianą źródeł ciepła. Banki będą bowiem udzielały kredytów na sfinansowanie części kosztów kwalifikowanych. Możliwe będzie uzyskanie częściowego umorzenia pożyczki.

Uproszczona ma zostać także dokumentacja, m.in. poprzez możliwość dołączania do wniosków oświadczeń beneficjenta zamiast oficjalnych zaświadczeń wydawanych przez odpowiednie urzędy. 
Nowość to także możliwość pozyskania dotacji na instalację fotowoltaiczną, wcześniej była to tylko preferencyjna pożyczka.

Czyste Powietrze zostanie zintegrowany z cieszącym się dużą popularnością programem Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać dopłatę do 5 tys. zł na montaż domowej fotowoltaiki. Przyjęto przedział mocy 2 kW – 10 kW i maksymalne dofinansowanie 50 proc. kosztów. Wchodzące w skład instalacji PV urządzenia muszą być nowe, wyprodukowane w ciągu 2 lat przed montażem. Dofinansowanie nie przysługuje na projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]