WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jęczmień kontra zmiany klimatyczne

  • 21 stycznia 2020 08:16
  • Autor: AMC
Reklama

Niedobór wody, podwyższony poziom dwutlenku węgla i występowanie patogenów – to przykłady czynników stresowych, które mają wpływ na hodowlę jęczmienia, zboża zajmującego czwarte miejsce pod względem areału upraw na świecie – czytamy na portalu Uniwersytetu Śląskiego. Donosi ona, że międzynarodowy zespół naukowców podjął wspólne działania w ramach projektu BARISTA, których celem będzie opracowanie narzędzi umożliwiających zoptymalizowanie hodowli tej rośliny, szczególnie w warunkach zmian klimatycznych. Liderem polskiego zespołu jest dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

„Projekt pn. Advanced tools for breeding BARley for Intensive and SusTainable Agriculture under climate change scenarios (BARISTA) realizowany jest przez naukowców reprezentujących osiem krajów: Polskę, Włochy (lider), Finlandię, Hiszpanię, Niemcy, Danię, Wielką Brytanię i Estonię. Genetycy i fizjolodzy roślin specjalizujący się w badaniach jęczmienia łączą siły, aby wspomagać hodowców zmagających się ze skutkami zmian klimatycznych” - czytamy na us.edu.pl.

Portal cytuje dr Agatę Daszkowską-Golec Zaletą, która twierdzi, że zaletą projektu jest między innymi to, że partnerzy pochodzą z różnych części Europy. Jest to cenne ze względu na badania agronomicznych cech wybranych przez konsorcjantów odmian jęczmienia w uprawie naturalnej w różnych warunkach klimatycznych – w regionach północnych, środkowych i południowych naszego kontynentu.

Portal podaje, że partnerzy w projekcie są zobowiązani między innymi do nawiązania współpracy z lokalnymi firmami hodowlanymi, które służą swoją wiedzą i doświadczeniem bądź będą pełnić rolę podwykonawców. W przypadku polskiego zespołu do współpracy wybrana została firma DANKO Hodowla Roślin, jeden z największych krajowych hodowców zbóż.

Stacja hodowlana odpowiedzialna będzie między innymi za wyprowadzenie nowych genotypów jęczmienia jarego oraz przetestowanie wybranych 60 odmian wskazanych na wczesnym etapie realizacji projektu przez wszystkich naukowych partnerów. Podobne zadania zostaną zrealizowane we Włoszech, Niemczech, Finlandii, Estonii i Danii.

– Są to odmiany rekomendowane przez hodowców, takie, które również dobrze rokują pod względem reakcji na różne skutki zmian klimatycznych – mówi genetyk z Uniwersytetu Śląskiego dla portalu us.edu.pl. Dane uzyskane z tych eksperymentów stanowić będą zarówno opis cech agronomicznych, jak i dostarczą szczegółowych informacji po późniejszym genotypowaniu w oparciu o wysokoprzepustowe sekwencjonowanie genomu. Posłużą one jako wsad do kolejnych analiz prowadzonych przez naukowców z Włoch i Niemiec.

„Zespoły te podjęły bowiem wyzwanie modelowania zmian klimatycznych, gdzie wartością dodaną do prac związanych z opracowywaniem modeli klimatycznych będą stanowiły dane wynikające z obserwacji wzrostu roślin jęczmienia w naturalnych warunkach różnych części Europy wraz z uwzględnieniem zmian na poziomie genotypu. Dodatkową zmienną braną pod uwagę w tym zadaniu będzie charakter siedliska geograficznego. Na tej podstawie naukowcy opracują scenariusze dla hodowli jęczmienia uzależnione od wielu różnych zmiennych, a także stworzą ideotyp jęczmienia charakteryzujący się zestawem cech umożliwiających uprawę w obliczu zmian klimatycznych” – czytamy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

JDVPP
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]