REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Nadchodzą pompy ciepła, czyli tanie domy

  • 4 czerwca 2020 13:40
  • Autor: AMC
Reklama

Według analiz PORT PC, w budynkach jednorodzinnych w Polsce znajduje się ponad 210 tys. pomp ciepła, z czego 128 tys. to pompy ciepła służące do ogrzewania lub ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Uwzględniając używane najczęściej jako dodatkowe źródło ogrzewania pompy ciepła typu powietrze/powietrze, zasób tych urządzeń w Polsce w 2019 r. wynosi około 312 tys.

W przygotowanym przez PORT PC raporcie pt. Scenariusze elektryfikacji ogrzewania w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 r. czytamy, że w trakcie szczytu klimatycznego COP21 w Paryżu sygnatariusze porozumienia (wśród nich również Polska) zobowiązali się do podjęcia działań mających na celu zatrzymanie globalnego ocieplenia. W perspektywie połowy XXI w. konieczna będzie dekarbonizacja całego sektora energetycznego, która nie będzie możliwa bez dekarbonizacji sektora produkcji ciepła.

- Pompy ciepła są jedną z wiodących technologii gotowych na realizację nowej strategii polityki energetycznej związanej z dekarbonizacją, będąc swoistym pionierem pomiędzy obecnie funkcjonującymi systemami energetycznymi, a w pełni zdigitalizowanymi systemami energetycznymi przyszłości. Szczególnie za pomocą pomp ciepła można produkować w pełni zdekarbonizowane ciepło do ogrzewania i również chłodzenia budynków, do wykorzystania w niskotemperaturowych procesach przemysłowych czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Globalna transformacja energetyczna musi obejmować wiele sektorów gospodarek ze zdecydowanie większym udziałem odnawialnych źródeł energii, z szeroko zakrojonymi inwestycjami oraz daleko idącymi strategiami na poziomie krajowym. Analiza IRENA z 2020 r. pokazuje, że elektryfikacja spowoduje wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną, które zostanie zaspokojone przez odnawialne źródła energii. W sektorze ogrzewania, w scenariuszu transformacji energii do 2050 roku (TES), globalna liczba pomp ciepła wzrośnie z około 38 mln w 2019 roku do 334 mln w 2050 r., czyli około 10-krotnie – czytamy w raporcie.

Eksperci wyliczają, że europejski rynek pomp ciepła wzrósł o 11,5 proc. w 2019 r. – trzeci rok z rzędu odnotowano wzrost dwucyfrowy, sięgając poziomu 1,35 mln sztuk pomp ciepła. Zakładając 20-letnią żywotność pomp ciepła, aktualna liczba zamontowanych pomp ciepła wynosi około 13,7 mln szt., co daje około 5 proc. udziału we wszystkich istniejących budynkach mieszkalnych w Europie.

- Zmiany technologiczne umożliwiają już obecnie zastosowanie pomp ciepła w budynkach w znacznie szerszym zakresie niż dekadę temu, jak choćby podczas renowacji budynków. Potrzeba przyspieszenia transformacji energetycznej również w budownictwie skupia coraz większą uwagę decydentów na pompach ciepła. Zmiany legislacyjne podjęte w ostatnich 9 latach są wdrożone we wszystkich krajach członkowskich UE, co zaczyna przynosić pożądany efekt. Podwyższone standardy w budownictwie ograniczają zapotrzebowanie na ciepło w budynkach, torują drogę rozwiązaniom z wykorzystaniem OZE oraz faworyzują inteligentne budynki (smart homes) – przekonują eksperci.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (wyłączono)
Mogą Cię zainteresować

REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]