WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Chłodnie kominowe złapią energię ze słońca

  • 18 czerwca 2020 10:22
  • : : autor: PARA
Reklama

Szwedzcy naukowcy zaproponowali instalację obrotowych układów paneli slonecznych na wieżach chłodniczych elektrowni. Takie projekty są idealne w krajach o ograniczonej powierzchni. Koszty instalacji są również tańsze niż w przypadku instalacji naziemnych lub fotowoltaicznych na dachu ze względu na łatwy dostęp do sieci energetycznej, twierdzą naukowcy.

Naukowcy ze szwedzkiego uniwersytetu Mälardalen opracowali nową koncepcję obrotowego zestawu fotowoltaicznego do pionowego zastosowania na wieżach chłodniczych elektrowni.

Proponowany model jest zdefiniowany jako „oparty na adaptacyjnym ruchu słonecznym system fotowoltaiczny”, który może obracać się wokół własnej osi i obracać się wokół wieży chłodniczej, podążając za słońcem. Naukowcy wybrali do analizy trzy elektrownie z wieżami chłodniczymi w Chinach.

Grupa wyjaśniła, że ​​najlepszą równowagę między mocą wyjściową a efektywnością pozyskiwania energii osiąga się, gdy tylko jedna szósta zewnętrznej powierzchni wieży chłodniczej jest pokryta modułami fotowoltaicznymi pod kątem pochylenia między 60 a 90 stopni.

- Badany system zawsze może utrzymywać panele słoneczne prostopadle do promieni słonecznych ze względu na możliwość obracania się wokół własnej osi - czytamy w raporcie zespołu.

Na przykład w elektrowni cieplnej Wujing panel słoneczny zajmowałby całkowitą powierzchnię 4 766,8 metrów kwadratowych, zakładając rozmieszczenie 2 405 paneli o mocy wyjściowej 365 W każdy.

Projekty opracowane przy użyciu tych technologii w trzech chińskich elektrowniach cieplnych mają moc 1,76 MW (Wujing), 3,52 MW (Datong) i 1,82 MW (Hami).

- Szacowany koszt to około 1 dolara za Wat. Koszty instalacji są podobne do wytwarzania energii fotowoltaicznej na dachu bez kosztów związanych z zajmowaniem gruntów. Ponieważ system może podążać za światłem słonecznym, wydajność może być wyższa niż wytwarzanie energii fotowoltaicznej na zwykłym dachu.

Takie projekty są również tańsze w instalacji niż panele naziemne lub instalacje fotowoltaiczne na dachu ze względu na ich dostęp do sieci energetycznej.

- W Chinach istnieje ponad 2000 wież chłodniczych elektrowni - dlatego przewidujemy, że ogniwa fotowoltaiczne instalowane na wieżach chłodniczych mają ogromny potencjał w zakresie korzyści ekonomicznych i energetycznych w przyszłości - stwierdził zespół badawczy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]