WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Metropolia będzie współpracować z Climate-KIC dla klimatu

  • 18 czerwca 2020 12:19
  • : : autor: AMC
Reklama

Podejmowanie wspólnych działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do 2050 r. poprzez m.in. zapewnienie wsparcia eksperckiego i pomocy w pozyskaniu finansowania planowanych projektów – to główne założenia współpracy nawiązanej z europejską organizacją EIT Climate-KIC, wspieraną przez unijny Europejski Instytut Innowacji i Technologii. GZM oraz EIT Climate-KIC podpisały list intencyjny o współpracy.

Neutralność klimatyczna oraz związana z nią transformacja energetyczna, to najważniejsze wyzwania przed którymi stoją wszystkie państwa Unii Europejskiej. Nadrzędnym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych przez państwa wspólnoty m.in. w sektorze energetyki, transporcie czy przemyśle w perspektywie czasowej do 2050 roku. Jeśli całkowita redukcja nie będzie możliwa, istotne będzie zaplanowanie wsparcia i rozwoju działań związanych ze zwiększeniem pochłanialności dwutlenku węgla w regionie np. poprzez nowe nasadzenia drzew. Działania te mają na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, spowodowanym globalnym ociepleniem i jego konsekwencjami takimi jak gwałtowny przebieg zjawisk atmosferycznych.

Szeroko rozumiana ochrona środowiska, związana m.in. z działaniami na rzecz poprawy jakości powietrza, zapobieganiu suszy poprzez małą retencję i wzmocnieniem metropolitalnej sieci zielonych przestrzeni publicznych, w tym ogrodów botanicznych i parków, to jedne z kluczowych działań Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zostały zawarte w zaktualizowanym Programie działań strategicznych do roku 2022, z perspektywą do roku 2030.

Współpraca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z EIT Climate-KIC i jego społecznością międzynarodową, pomoże połączyć siły lokalne poprzez m.in. wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowych, fachowej wiedzy i narzędzi w celu zwiększenia innowacji klimatycznych w naszym regionie – mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

Czerpiąc z wiedzy i doświadczeń ekspertów z EIT Climate-KIC będziemy mogli lepiej przygotować się do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz do transformacji energetycznej, która jest z tym bezpośrednio związana. Dla naszego postindustrialnego obszaru jest to również bardzo ważne z punktu widzenia gospodarczego. Zmiany się nieuniknione, ponieważ zasoby naturalne paliw kopalnych są ograniczone. Dlatego musimy myśleć o przyszłości w jakiej będą żyły kolejne pokolenia. To, co jest najważniejsze w tej chwili, to rozważne i ostrożne prowadzenie tych zmian, by móc budować wizję bezpiecznego, nowoczesnego, dobrze zorganizowanego i przyjaznego obszaru – dodaje.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]