WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Którędy do dekarbonizacji?

  • 26 czerwca 2020 12:10
  • Autor: AMC
Reklama

Magazyny energii to jeden z najważniejszych elementów do budowy zdekarbonizowanej gospodarki, opartej na odnawialnych źródłach energii. Światowe sektory energetyczne transformujące się w kierunku pełnej dekarbonizacji potrzebują tej technologii już teraz. Czy Polska zdąży dołączyć do poszukiwań tego świętego graala neutralności klimatycznej? Jakie metody magazynowania są już dostępne lub dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości technologiczne w tym obszarze opisuje najnowszy raport WWF Polska.

Generacja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i pogodzenie szczytu jej pozyskiwania ze szczytami na jej zapotrzebowanie będzie w coraz większym stopniu opierać się o magazyny energii.

- Technologie magazynowania energii stają się odpowiedzią na pojawiające się w dyskusji o dekarbonizacji pytania o pracę sieci w przypadku wysokich udziałów "niestabilnych” źródeł OZE. Naszym raportem chcemy pokazać nie tylko, jakie technologie istnieją, ale też, że wiele z nich już dziś bądź wkrótce osiągnie dojrzałość technologiczną pozwalającą na masowe zastosowanie – mówi Oskar Kulik, specjalista ds. polityki klimatyczno-energetycznej w Fundacji WWF Polska.

Uporządkowaną wiedzę o metodach magazynowania energii dostarcza najnowszy raport przygotowany na zlecenie Fundacji WWF Polska przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej pt. Dostępne i przyszłe formy magazynowania energii. W opracowaniu autorzy przyjrzeli się zarówno obecnym, jak i dopiero rozwijanym technologiom, które mogą pomóc Polsce i światu w budowie neutralnego klimatycznie miksu energetycznego. Zeroemisyjnego, bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla klimatu oraz różnorodności biologicznej.

Raport jest nie tylko podsumowaniem rozwoju technologicznego, ale też istotnym głosem w trwającej dyskusji o dekarbonizacji gospodarki. W raporcie przedstawiono w sposób przystępny kluczową rolę, jaką pełnią i będą pełnić magazyny energii oraz najważniejsze technologie magazynowania, wraz ze wskazaniem technologii najbardziej perspektywicznych w poszczególnych obszarach. Znajdziemy tam kilkanaście technologii magazynowania energii, których specyfika, zastosowanie, skala rozwoju i krzywe kosztowe (uwzględniające aktualne i prognozowane ceny magazynowania) zostały wnikliwie opisane.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

LIPNQ
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]