WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Wdrażają nową biotechnologię

  • 1 lipca 2020 14:35
  • Autor: AMC
Reklama

W Grupie Orlen powstaje pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. Ma on szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, czy w rolnictwie. Na etapie pilotażu instalacja będzie wytwarzała 5 t kwasu mlekowego rocznie, a docelowe moce, sięgające 5 tys. t rocznie, pozwolą pokryć całe krajowe zapotrzebowanie na ten produkt.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych na rynku rafineryjno-petrochemicznym. Dlatego inwestujemy w czyste, innowacyjne rozwiązania, pozwalające rozszerzać nasze portfolio o nowoczesne, przyjazne środowisku produkty. Instalacja, którą budujemy w Trzebini, wychodzi naprzeciw globalnym trendom związanym z przetwarzaniem i ponownym wykorzystywaniem odpadów organicznych. Jest też kolejnym krokiem do budowy zaawansowanych kompetencji biotechnologicznych w naszej spółce Orlen Południe – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Światowa produkcja kwasu mlekowego szacowana jest na około 520 tys. t rocznie. Dotychczas w Polsce nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

Inwestycja w Trzebini zostanie zrealizowana do końca tego roku. Jej wykonawcą jest polska firma AB Industry. Koszt budowy instalacji do produkcji kwasu mlekowego wyniesie około 7,5 mln zł, natomiast całej inwestycji blisko 10 mln zł. Orlen Południe w 2017 roku otrzymał  2,38 mln zł dofinansowania w ramach programu sektorowego INNOCHEM Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizacje projektu Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów. Realizacja inwestycji wzmocni pozycję Oorlen Południe na krajowym rynku bioproduktów, a także jako pracodawcy w regionie, umożliwiając wzrost zatrudnienia w spółce.

Zastosowana w Trzebini technologia wykorzystuje mikroorganizmy do przerobu surowców pochodzenia organicznego w pełnowartościowy produkt. Jako wsad do instalacji stosowana będzie przede wszystkim melasa, będąca odpadem przy produkcji cukru.

Kwas mlekowy wysokiej czystości, wytwarzany w Trzebini, będzie ekologiczny i w pełni przyjazny dla środowiska. Jest on najczęściej wykorzystywany do produkcji polilaktydu (PLA), służącego m.in. do wyrobu biodegradowalnych opakowań. PLA stosuje się też w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości, m.in. przezroczystość, PLA jest wykorzystywany także przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, pozwalając na obniżenie jej kosztów.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

XHQHR
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]