WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Osiedle dla motyli w Katowicach

  • 24 lipca 2020 07:52
  • Autor: AMC
Reklama

Klub Gaja zakładając kolejną kwietną rabatę z domkami dla motyli spełnił marzenia uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 40 w Katowicach. Edukatorzy Klubu Gaja zamontowali specjalne schronienia dla motyli i innych owadów zapylających oraz posadzili miododajne krzewy i byliny. Niestety z powodu zagrożenia epidemiologicznego akcja odbyła się bez udziału uczniów, którzy wymarzyli sobie taki zakątek.

- Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi uczniowie z SP 40, w ramach nauki zdalnej, przysyłali na konkurs prace plastyczne przedstawiające wymarzony ogród szkolny. Wśród wielu pomysłów znalazły się m.in.: oczka wodne, zbiornik na deszczówkę i oczywiście zakątki dla motyli i innych dzikich zapylaczy. Cieszymy się, że możemy spełnić te marzenia! - czytamy na stronie Klubu Gaja.

Klub Gaja informuje, że ciągu ostatnich 50 lat na świecie wyginęło 80 proc. motyli. Populacja motyli i innych owadów zapylających drastycznie maleje głównie z powodu utraty siedlisk, a także stosowania pestycydów, chorób i zmian klimatu. Klub Gaja od kilku lat zakłada przyjazne miejsca dla m.in. pszczół i motyli, tworząc dla nich zastępcze siedliska. Takie osiedla powstały m.in. w ogrodach Przedszkoli nr 1 i 15 w Bielsku-Białej, Gminnym Ośrodku Kultury Promyk w Bystrej czy Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Kolejnym miejscem, gdzie mamy nadzieję wprowadzą się motyle, pszczoły murarki czy biedronki, jest ogród w przy Szkole Podstawowej nr 40 w Katowicach. Partnerem akcji jest C&A Foundation i Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean Advantage TM.

- Niezwykłe jest to, że motyle zaczynają się czuć lepiej w dużych miastach. To dzięki różnorodności kwiatów, parków czy ogrodów przy domach mogą znaleźć dla siebie miejsca do życia i rozrodu. Róbmy wszystko co może im dopomóc w przetrwaniu dla naszego wspólnego dobra. Zakładajmy kwietne łąki i rabaty. Nie kośmy tak często trawników i zostawiajmy dzikie zakątki z pokrzywą. Opiekujmy się tymi miejscami, które jeszcze mogą służyć motylom i zapylaczom  –  dodaje Jacek Bożek z Klubu Gaja.
 


REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]