WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Chcą magazynować wodór w kopalniach soli. To szansa dla Polski

  • 31 lipca 2020 09:48
  • Autor: PARA
Reklama

Chcą zamienić nieczynne kopalnie soli w gigantyczne magazyny wodoru. To szansa m.in. dla Polski. Hydrogène de France i spółka Teréga zajmująca się siecią gazową planują rozpocząć studium wykonalności pilotażowego projektu magazynowania wodoru o pojemności 1,5 GWh w jaskiniach w południowo-zachodniej części Francji.

Firmy podpisały protokół ustaleń dotyczący uruchomienia projektu pilotażowego w pobliżu gminy Carresse-Cassaber, w południowo-zachodnim regionie Nouvelle-Aquitaine, gdzie znajdują się groty solne. Projekt składowania HyGéo o wartości 13,5 mln euro będzie miał pojemność 1,5 GWh.

- HyGéo to projekt pilotażowy, którego wielkość została dostosowana do szybkiego wdrożenia - poinformowały firmy, dodając, że w tym roku przeprowadzą studium wykonalności techniczno-ekonomicznej. - Badanie to zintegruje aspekty środowiskowe i społeczne oraz metody operacyjne wynikające z nowych zastosowań wodoru, takie jak energia z mocy, energia z mobilności, energia z przemysłu i energia z gazu. 

Budowa ma się rozpocząć w 2022 r., A działalność komercyjna w 2024 r. Francuski portal Industrie & Technologies donosi, że groty solne były wcześniej wykorzystywane jako magazyn propanu przez francuskiego giganta energetycznego Total.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Jülich Institute for Energy and Climate Research (IEK-3) wykazało, że kawerny solne oferują elastyczną i wydajną opcję przechowywania wodoru. Grupa badawcza oszacowała, że Europa ma potencjał techniczny do magazynowania 84,8 PWh wodoru w pokładach soli i wysadach solnych.

Większość kawern solnych na kontynencie, zarówno na lądzie, jak i na morzu, znajduje się w północnej Europie. Największy udział mają Niemcy, następnie Holandia , Wielka Brytania, Norwegia , Dania i Polska. Istnieją też solne wyrobiska w Rumunii, Francji , Hiszpanii  i Portugalii.

Najbardziej znane polskie złoża to Wieliczka, która jednak przede wszystkim jest zabytkiem techniki, Bochnia, Kłodawa i rejon Inowrocławia. Zwłaszcza ta ostatnia lokalizacja może być ciekawa, ponieważ inowrocławskie kopalnie Solino należą do Orlenu - koncernu energetycznego, zainteresowanego powiększaniem swojego portfela inwestycji w OZE.

Naukowcy z IEK-3 stwierdzili, że bliskość jaskiń do wybrzeża jest pomocna, ponieważ usuwanie solanki pozostaje ekonomiczne do 50 km od morza. Jaskinie w Carresse-Cassaber planowane na potrzeby projektu HyGéo znajdują się około 48 km od wybrzeża.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

RWNYU
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]