REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Giganci energetyczni szukają ucieczki od węgla

  • 28 września 2020 21:21
  • : : autor: PARA
Reklama

Zmotywowani sygnałami rynkowymi, General Electric (GE) i Royal Dutch Shell przygotowują plany odejścia od aktywów wytwarzających paliwa kopalne, ponieważ zwiększają swój udział w odnawialnych źródłach energii.

Ogłaszając wyjście z nowo budowanego rynku energii węglowej, GE powiedział, że w przyszłości skoncentruje się na przedsiębiorstwach energetycznych, które mają atrakcyjną ekonomię i trajektorię wzrostu. W przypadku GE nacisk zostanie położony na wiatr.

Plan Royal Dutch Shell zakłada zbudowanie znaczącej, kompleksowej działalności energetycznej, obejmującej energię słoneczną, wiatrową i możliwości magazynowania. Tę gałąź koncern będze rozwijał obok swojej działalności związanej z ropą, gazem i chemikaliami. Rzeczniczka firmy zaznaczyła jednak, że ​​Shell planuje cięcia w działalności związanej z ropą i gazem, ponieważ teraz zintensyfikuje nacisk na sektor energetyczny i odnawialne źródła energii.

- Przechodzimy strategiczny przegląd organizacji, która ma na celu zapewnienie, że jesteśmy w stanie prosperować podczas transformacji energetycznej i być prostszą organizacją, która jest również konkurencyjna cenowo - powiedziała rzeczniczka Shell.

Presja inwestorów, a także pandemia - która osłabiła popyt na paliwa kopalne - również przyspieszają odejście firm energetycznych od węgla, ropy i gazu ziemnego. To może sprawić, że przedsiębiorstwa energetyczne staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

- Ogłoszenie GE oznacza ważną zmianę dla firmy. GE ma do odegrania znaczącą rolę w ułatwianiu szybkiego przejścia na technologie energetyczne o zerowej emisji - twierdzi Lila Holzman, kierownik programu energetycznego As you Sow. 

GE, które zalicza się do największych na świecie producentów wyposażenia elektrowni węglowych, znajduje się wśród 161 firm, które Climate Action 100+ uznało za systemowo ważne dla globalnego przejścia na zerową emisję netto.

Climate Action 100+ to inicjatywa inwestorska mająca na celu doprowadzenie największych na świecie korporacyjnych emitentów gazów cieplarnianych do działania w sprawie zmian klimatycznych. Wielkie firmy, na których koncentrują się działania na rzecz klimatu, są odpowiedzialne za do 80 proc globalnych przemysłowych emisji gazów cieplarnianych.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]