WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Bez wsparcia instalacji OZE spadnie produkcja prądu

  • 29 września 2020 11:36
  • Autor: AMC
Reklama

Konfederacja Lewiatan przypomina, że już jesienią wybrane instalacje OZE zakończą 15 letni okres wsparcia opartego na świadectwach pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnych źródeł energii. - Bez nowego systemu wsparcia, od października zmniejszy się produkcja energii elektrycznej wytwarzanej z OZE - ostrzega Rada OZE w Konfederacji Lewiatan.

Dorota Zawadzka-Stępniak, ekspert Lewiatana, podkreśla, że problem ten dotknie w szczególności elektrownie na biomasę, biogazownie oraz elektrownie wodne. Niektóre z tych instalacji bez wsparcia zakończą wytwarzanie energii lub zastąpią paliwa odnawialne kopalnymi.

- W ten sposób tuż przed czasem rozliczenia celu na rok 2020 część źródeł wyjdzie z systemu wsparcia i zaprzestanie działalności, pomniejszając bilans energii elektrycznej wytworzonej z OZE – informuje ekspertka.

Jej zdaniem w przypadku dedykowanych instalacji spalania biomasy, instalacji wykorzystujących biogaz czy małych elektrowni wodnych brak wsparcia w postaci zielonych certyfikatów może doprowadzić do zatrzymania pracy, a w przypadku instalacji spalania wielopaliwowego do zaprzestania współspalania biomasy i zastąpienia paliwa biomasowego węglem.

- W celu utrzymania produkcji energii elektrycznej z OZE z tych instalacji niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie nowego systemu wsparcia, dedykowanego zamortyzowanym instalacjom OZE. Możliwość wprowadzenia takiego mechanizmu dla istniejących instalacji wykorzystujących biomasę wynika wprost z wytycznych KE w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020. Jeśli tego nie zrobimy ilość wytworzonej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii zacznie spadać - mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (2)Napisz komentarz

Johny
3 listopada 2020 15:51
Dotowana jak dotowana a z pozostałymi godzinami pracy? Wiatraki dają radę? czy może banki energii? Wiecie jak będzie? ciężki hajs będziemy płacić za kupno energii z Białorusi, jak przestanie wiać albo pogoda będzie słaba a węglówkę pozamykają to będziemy prosić się Łukaszenkę o energię. Tak z niezależności energetycznej na węglu kamiennym i brunatnym będziemy na łasce prądu a z atomu Białorusi, bloków gazowych zasilanych gazem LNG z USA, dostaw yurbin wiatrowych z Niemiec i paneli PV z Chin! Brawo, będziemy się prosić o prąd albo na spotach przepłacać 100x. Bo tak ciężko było pobudować małe bloki węglowe 100MW w kilku punktach w kraju by nimi regulować zapotrzebowanie na energię. No ale media twierdzą że smog z węgla, no to zobaczymy jak całkiem zakażą grzania węglem i jak ten smog/smok odfrunie... hahaha
Zefel
29 września 2020 16:13
To jak!!! Zielona energia jest dotowana?!! Po co skoro jest „tańsza” od węglowej?!!

Napisz swój komentarz

ESKPT
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]