WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ziemia bankrutuje

  • 22 października 2020 09:50
  • Autor: WWF Polska
Reklama

85 proc. Polaków nie wie, że produkcja żywności, w tym hodowla zwierząt jest zdecydowanie bardziej zagrażająca środowisku niż przemysł budowlany czy tekstylny. Zasoby czystej słodkiej wody i lasów kurczą się w zastraszającym tempie – w największym stopniu właśnie przez system żywnościowy. Wpływ na ten stan rzeczy mają także codziennie zakupowe wybory. Właśnie ruszyła kampania Fundacji WWF, która ma pokazać Polakom, że degradacja środowiska ma bezpośredni związek z nadmierną konsumpcją.

Co łączy Ziemię i konto w banku? to hasło kampanii Ograniczone Środki, która korzystając ze znanych mechanizmów bankowych tłumaczy Polakom, dlaczego nadmierna konsumpcja to prosta droga do katastrofy ekologicznej. Nie da się wypłacić pieniędzy, jeżeli skończą się środki na koncie. Nie będzie można korzystać z zasobów Ziemi, kiedy się wyczerpią. Pula kredytów od Ziemi się kończy, lokaty potrzebują nie miesięcy czy lat, ale dziesięcioleci, aby się odnowić. Ludzie korzystają z zasobów natury, podobnie jak milioner
z karty o nieograniczonych środkach. Bierzemy znaczniej więcej niż potrzebujemy, a źródła zasobów – kurczą się. Żyjemy na kredyt, którego nie spłacamy na bieżąco. Większość z nas nie postępuje tak ze swoimi finansami, jednak dokładnie tak postępujemy z zasobami Ziemi - czytamy w informacji WWF Polska.

MALEJĄCE ŚRODKI

Chociaż Ziemię w niemal 71 proc. pokrywa woda, to tylko 2,5 proc. z niej jest słodka, a tylko 1 proc. tej wody jest zdatna do picia. Prawie połowa światowej populacji ludzkości stanie w obliczu poważnego niedoboru wody do 2030 r. Podobnie wygląda sytuacja z lasami - skutki działań człowieka już doprowadziły do ​​utraty około 40 proc. światowych lasów. Tracimy je w tempie 10 mln ha rocznie co można porównać do powierzchni 14 mln boisk piłkarskich. Bez wody i lasów nie przeżyjemy.

Dzięki lasom oddychamy, pochłaniają dwutlenek węgla i oddają tlen. Badania opinii publicznej z października tego roku pokazują, że wg. Polaków najbardziej degradujące dla środowiska są produkcja tekstyliów i transport. Polacy nie mają świadomości, że tym co najbardziej negatywnie wpływa na naszą planetę jest produkcja żywności, w tym przede wszystkim hodowla zwierząt. 

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

PBEKH
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]