WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Węgiel oznacza kłopoty – twierdzi prezes PGE

  • 23 października 2020 14:59
  • Autor: Aldona Minorczyk-Cichy
Reklama

Zielony zwrot energetyki to fakt. Państwowi giganci nie mają zresztą wyjścia, jeśli chcą się rozwijać. Aktywa węglowe są równoznaczne z brakiem możliwości pozyskania finansowania dla inwestycji. Polska Grupa Energetyczna w poniedziałek, 19 października, ogłosiła swoją nową strategię. A w niej informację o tym, że w 2050 r. nie będzie już produkowała prądu z węgla. Obecnie jej produkcja oparta jest na węglu w 80 proc.

Transformacja to nie tylko wyzwanie gospodarcze, ale i społeczne. Dzisiaj Polacy chcą taniej energii, ale też produkowanej w sposób nieszkodzący środowisku, by móc korzystać z czystego powietrza – podkreślał Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, przy okazji zaprezentowania strategii przez PGE. 

Dwa nurty – OZE i węgiel
Dodał, że ta strategia jest ważna też dla MAP i resortu klimatu, bo pozwala planować pewne procesy, przygotować program zmian strukturalnych w energetyce.

Konieczne jest wydzielenie sektora węglowego ze spółek energetycznych i stworzenie dwóch nurtów: OZE i opartego o węgiel – mówił wicepremier.

Także prezes Grupy Wojciech Dąbrowski podczas prezentacji strategii ocenił, że optymalnym terminem wydzielenia aktywów węglowych do innego podmiotu z PGE byłby koniec 2021 r.

Strona 1 z 4
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (3)Napisz komentarz

doc
27 października 2020 08:30
Pan prezes to pewnie z tych ,którzy uważają że prąd elektryczny można czerpać z.....gniazdka, buhaha!
Radek
26 października 2020 07:46
Lobby niemieckie izraelskie brukselskie razem z greenpicem robią wszystko żeby zamknąć polskie kopalnie mają na celu eksportować prąd i zarabiać na niewolnikach z polski Muszą mieć na zasiłki dla Turków w Berlinie , Muzlumanow w Marsylii i pod Paryżem oraz w Czechach dla cyganów
Adrian
25 października 2020 20:09
Tytuł i artykuł sponsorowany - śmieszne! A co zrobi PGE i inne spółki energetyczne typu ENEA, Tauron... jakby tak jutro zabrać węgiel ze zwałów przy elektrowniach i nie dostarczać bieżących dostaw? Z czego wyprodukowalibyśmy prąd? Może każdy Polak/Polka mieliby rowery i z dynamo siłą ludzkich mięśni ogarnialiby zapotrzebowanie na energię elektryczną własnych domostw?! Jak dla mnie ludzie którzy nie widzą jutra są infantylni. Wiemy, że jest alternatywa do wytwarzania prądu nie z paliw kopalnych a z OZE ale przestawienie energetyki na takie wytwarzanie potrwa i będzie kosztować setki mld zł także troszkę szacunku dla węgla który dostarcza nam ciepła a co za tym idzie dla ludzi ciężko pracujących przy wydobyciu i przeróbce węgla.

Napisz swój komentarz

GGPPN
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]