WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ericsson uruchomił sieć łączności krytycznej dla PGE Systemy

  • 28 stycznia 2020 16:28
  • : : autor: PARA
Reklama

Zgodnie z zapowiedziami Ericsson uruchomił dla PGE Systemy testową sieć łączności krytycznej w standardzie LTE 450 MHz. To testowa radiowa sieć dostępowa, sieć rdzeniowa wraz z systemem zarządzania oraz serwer komunikacji krytycznej z oprogramowaniem dyspozytorskim.

W skład pilotażowego systemu wchodzi również aplikacja mobilna na terminale końcowe użytkowników.

Dzięki zmianie przepisów częstotliwość 450 MHz, przekazanej wcześniej przez Orange energetyce, trafiła do PGE Systemy. Sieć LTE 450 MHz umożliwia m.in. obsługę liczników, monitoring urządzeń, sterowanie infrastrukturą i realizację zdecydowanej większości zadań, jakie stawia się przed tzw. komunikacją krytyczną. To odpowiedź na potrzeby sektora energetycznego, który – zgodnie z ustawą o rynku mocy – do końca 2020 roku powinien zainstalować nawet 1,5 mln liczników w taryfie C, które muszą być cały czas on-line.

— Obecne rozwiązanie dostarczone przez Ericsson pozwoli PGE Systemy na prace badawczo - rozwojowe w obszarze LTE – Mission Critical oraz testy przedwdrożeniowe, a docelowo integrację kolejnych stacji bazowych LTE450 na terenie kraju - powiedział Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy.

Uruchomienie systemu komunikacji krytycznej okazało się niezbędne po serii nawałnic, jakie przeszły nad Polską w 2018 roku, zrywając i uszkadzając sieci energetyczne. Ich naprawa i przywracanie zsilania trwały niejednokrotnie kilka dni, a pracę utrudniał brak łączności. Sieci zasilały bowiem również stacje bazowe telefonii komórkowej. 

W Hiszpanii Ericsson wdraża ogólnokrajowy system LTE 450 MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego. W sektorze energetycznym w Niemczech trwają przygotowania do testów funkcjonalności komunikacji krytycznej (Push-To-Talk/Push-To-Video) – bliźniacze do przeprowadzonych przez PGE Systemy w Polsce.

W ramach umowy Ericsson będzie również świadczył usługi utrzymania i wsparcia systemu przez kolejnych dwanaście miesięcy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]