WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

W Zabrzu powstał ekomural redukujący smog

  • 3 lutego 2021 08:54
  • : : autor: AMC
Reklama

Mural, który powstał przy ulicy Wallek-Walewskiego w centrum Zabrza, został wykonany przy użyciu specjalnej farby, która pochłania zanieczyszczenia z powietrza. To pierwszy tego typu projekt na Śląsku. Powstał jako wspólne przedsięwzięcie Miasta Zabrze oraz grupy TAURON - inforuje biuro prasowe UM w Zabrzu.

Mural przedstawia wizerunek jednego z ojców polskiej niepodległości, Wojciecha Korfantego.
1 m sześć. zabrzańskiego malowidła redukuje 0,44 g tlenków azotu, odrobinę więcej niż oczyszcza dziennie średniej wielkości drzewo. Liczący 126 m2 mural w ciągu miesiąca oczyści 11 340 000 m sześć. powietrza. Zastosowana farba antysmogowa nie tylko neutralizuje tlenki azotu, ale również zmniejsza zanieczyszczenia powietrza formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce.

Duże miasta zmagają się dziś z wyzwaniami cywilizacyjnymi, w tym zanieczyszczonym powietrzem. Farby antysmogowe użyte do namalowania muralu, to tak zwane pożeracze smogu. Realizując takie projekty chcemy pokazać, że nowocześnie to również blisko natury – mówi Wojciech Ignacok, prezes Tauron Polska Energia.

Mural, który przyozdobił kamienicę na ul. Bolesława Wallek-Walewskiego przedstawia Wojciecha Korfantego, największego ze śląskiego rodu. Dodatkowym walorem muralu jest jego zdolność oczyszczająca. Specjalna, ekologiczna farba pochłania smog. Działania realizowane z Tauronem to przykład nowoczesnego patriotyzmu – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Wiceprezydent Zabrza Katarzyna Dzióba podkreśla, że w Zabrzu podejmowanych jest wiele działań proekologicznych. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą liczyć na dofinansowanie do wymiany kotłów, a najemcy mieszkań komunalnych mają ulgi w czynszu za inwestycje w ekologiczne źródła ciepła.

Miasto zdobywa też kolejne środki na termomodernizacje i zmianę sposobu ogrzewania obiektów użyteczności publicznej. 

Mam nadzieję, że ten mural będzie przypomnieniem i zachętą dla mieszkańców do podejmowania działań służących poprawie jakości powietrza – dodaje Katarzyna Dzióba.

Bezpośrednim wykonawcą muralu antysmogowego jest Grupa RW działająca w ramach projektu ecoevolution.org.

– Dzięki nanotechnologiom można znacząco poprawić jakość życia w śródmieściach miast, które w zimie cierpią od smogu, zaś latem są przegrzewane przez fale upałów. Wykonany przez nas mural w zimie pochłania smog, zaś latem jest plamą bieli, która obniża temperaturę w swoim pobliżu. Zachęcamy do korzystania z innowacyjnych technologii, które są pomocne w rozwiązywaniu starych problemów – przekonuje Paweł Lisowski, autor EcoEvolution.org.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]