REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Powstanie Projekt Centrum Edukacji Ekologicznej OZE

  • 5 lutego 2021 12:45
  • : : autor: AMC
Reklama

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej OZE na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory, umożliwi rozwój prac badawczych prowadzonych przez studentów i pracowników naukowych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Z nowych rozwiązań skorzystają też przedsiębiorcy. Obiekt SGGW będzie samowystarczalny energetycznie, wyposażony m.in. w biogazownię, i wyeliminuje społeczny problem, którym jest unoszący się w okolicy odór obornika - informuje resort klimatu i środowiska.

Budowa Centrum Edukacji Ekologicznej OZE pochłonie prawie 2,5 mln zł, przy czym ponad 2,1 mln zł będzie pochodzić z programu NFOŚiGW. Baza edukacyjna powstanie w dwa lata, bo zakończenie realizacji przedsięwzięcia zaplanowano z końcem 2022 r.

- OZE to technologie, które wciąż są rozwijane, badane i udoskonalane. Służą nie tylko planecie, hamując zmiany klimatu przez zmniejszanie emitowanego CO2, ale mają ułatwiać nasze życie i obniżać koszty, które ponosimy. Fotowoltaika oraz biopaliwa to rozwiązania, które bardzo szybko zyskują popularność w Polsce. Właśnie dlatego edukacja ekologiczna w tym zakresie jest tak ważna – mówił o projekcie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Przedsięwzięcie obejmie budowę: instalacji demonstracyjnej do produkcji biogazu z naturalnych substratów organicznych, układu kogeneracyjnego produkującego ciepło i energię elektryczną z biogazu oraz instalacji fotowoltaicznej PV z baterią akumulatorów zasilającej w energię elektryczną Centrum i kompleks RZD Obory. W planach jest ograniczenie do minimum zapotrzebowania na energię elektryczną z lokalnej sieci elektroenergetycznej i zapewnienie samowystarczalności energetycznej obiektów.

- Kwestia zmian technologicznych OZE jest dynamiczna i dostęp do wiedzy, możliwość badań, a także rozwijania przez polskich naukowców rozwiązań w tym zakresie jest naszym priorytetem. Tym bardziej cieszę się, że Narodowy Fundusz dostrzega i wspiera takie przedsięwzięcia, jak inicjatywa uczelni SGGW – dodał pełnomocnik rządu ds. OZE, wiceminister Ireneusz Zyska.

- Głównym celem realizacji projektu jest kształtowanie świadomości ekologicznej studentów SGGW, uczniów, młodzieży i lokalnej społeczności. W ramach projektu powstanie Centrum Edukacyjne z zapleczem, gdzie studenci oraz pracownicy naukowi będą mogli prowadzić prace badawczo–rozwojowe, a ich wyniki będą wykorzystywane przez przedsiębiorców – powiedział rektor SGGW prof. Michał Zasada.

Centrum Edukacji Ekologicznej OZE powstanie na terenie gospodarstwa Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Wilanów-Obory, należącego do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (gmina Konstancin-Jeziorna, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie).

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]