WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Obierają kierunek inwestycyjny: Litwa

  • 26 lutego 2021 10:09
  • Autor: AMC
Reklama

​PKN Orlen stawia na rozwój aktywów na Litwie. Podczas spotkania z Ingridą Šimonytė, premier p Litwy, Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN zaprezentował główne strategiczne założenia rozwoju Grupy ORLEN do 2030 r., również w kontekście bezpieczeństwa energetycznego regionu. Rozmowy dotyczyły m.in. planowanej inwestycji w pogłębiony przerób ropy w Możejkach oraz szeroko rozumianej transformacji energetycznej, jej znaczenia dla regionu, a także perspektyw rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii - informuje spółka.

- Orlen Lietuva to strategiczna spółka, która zarządza jedyną rafinerią w regionie, przez co gwarantuje jego bezpieczeństwo energetyczne. Inwestując w jej rozwój, zwiększamy więc korzyści nie tylko dla Grupy ORLEN, ale też gospodarki Litwy. Jedną z kluczowych inwestycji , którą chcemy zrealizować jest projekt pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, który umożliwiłby znaczne zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych. Dlatego bardzo ważna jest deklaracja pani Premier dotycząca przeanalizowania tej inwestycji pod kątem możliwości jej wsparcia. Widzimy też potencjał w ewentualnej współpracy w zakresie rozwoju źródeł zero- i niskoemisyjnych, bo ten kierunek jest ważnym elementem zarówno w strategii Orlen2030, jak i Strategii Energetycznej Litwy – mówi Daniel Obajtek.

W ramach analizowanego projektu pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, zakupiona została licencja i wykonany został projekt bazowy dla tej inwestycji. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, byłby to największy w historii projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie.

Według szacunków, jego realizacja zajęłaby około 4 lat. Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 73 proc. do ponad 86 proc w związku z potencjalną inwestycją, znacząco ograniczyłoby wrażliwość Orlen Lietuva na zmiany zachodzące w otoczeniu makroekonomicznym.

Równolegle, zgodnie z zapowiedziami, rozwijana jest sieć stacji paliw na Litwie. Na przestrzeni 2020 r. PKN Orlen uruchomił w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach cztery nowe obiekty, które spełniają nasze najwyższe standardy. To oznacza, że klienci w tym kraju mogą już korzystać z 29 stacji paliw.

Spółka w komunikacie podaje, że litewski rynek jest bardzo perspektywiczny, dlatego prowadzone są również zaawansowane prace modernizacyjne na kolejnych trzech istniejących już na Litwie stacjach, w tym dwie w formacie Zburz i Zbuduj, czyli powstają całkowicie nowe, większe obiekty, na miejscu istniejących.

PKN Orlen rozwijając sieć detaliczną na Litwie szuka też nowoczesnych rozwiązań, które urozmaicą ofertę dla klientów. Analizowana jest też możliwość instalacji ładowarek dla samochodów elektrycznych, dystrybutorów AdBlue dla samochodów osobowych, czy elementów reklamy cyfrowej (tzw. digital signage).

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

YEUMG
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]