WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

W automatach solarnych można już płacić kartą

  • 26 lutego 2021 12:13
  • Autor: AMC
Reklama

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały automaty biletowe.

Jako Metropolia chcemy rozszerzać sieć sprzedaży o kolejne automaty biletowe. Trwa obecnie postępowanie przetargowe na zakup i dostawę 48 nowych, stacjonarnych urządzeń. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż takie automaty wymagają stałego przyłącza elektrycznego, a ich utrzymanie oraz ewentualna zmiana lokalizacji są bardzo kosztowne. Dlatego w miejscach, co do których nie ma pewności jakie może być zainteresowanie pasażerów taką formą sprzedaży, najpierw instalujemy automaty solarne – tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

GZM informuje, że biletomaty solarne to ekologiczne urządzenia zasilane wyłącznie energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, które nie wymagają kosztownego przyłącza elektrycznego.  Umożliwiają one zakup 10 rodzajów biletów papierowych.

Co ważne – w automatach solarnych można płacić zarówno kartą płatniczą jak i gotówką. Ze względów technologicznych nie ma możliwości zakupu za ich pomocą biletów elektronicznych na kartę ŚKUP.

– Dodatkowo w trakcie pilotażu, który potrwa rok przetestujemy jak tego typu urządzenia sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Będzie to dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie takich urządzeń w przyszłości. Dodatkowo sprawdzimy zasadność lokowania automatu stacjonarnego w danej lokalizacji – zaznacza Lucjan Dec.

Automaty solarne zostały zainstalowane na terenie 10 gmin GZM: Bieruń, Gierałtowice, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Psary, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry i Zbrosławice. Docelowe lokalizacje zostały wybrane po dokładnej analizie otoczenia, a także konsultacjach z gminami.

Równolegle Zarząd Transportu Metropolitalnego prowadzi postępowanie przetargowe na zakup 48 stacjonarnych biletomatów.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

QLBHW
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]