REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Umożliwią skorzystanie z dotacji najmniej zamożnym

  • 12 marca 2021 10:03
  • : : autor: AMC
Reklama

Widzimy się, jako istotny element finansowania transformacji energetycznej. Oprócz środków budżetowych, widzimy też strumienie środków unijnych, które dają szanse prowadzenie tego procesu. W ramach Krajowego Programu Odbudowy nasza rola to sześć obszarów – wyliczał Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas konferencji pt. Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE. Organizatorem konferencji było Forum Energii.

To m.in. działania w zakresie programu Czyste Powietrze, termomodernizacja szkół, wymiana źródeł ciepła.

- Chcemy wymiany autobusów na niskoemisyjne, elektryfikacji transportu miejskiego, inwestycji w rekultywację terenów poprzemysłowych i rozwoju technologii wodorowych. Nie czekając na środki z KPO uruchamiamy program dla technologii wodorowych, by dać szansę przedsiębiorstwom na przygotowanie się do gospodarki wodorowej - kontynuował.

Podkreślił, że program Czyste Powietrze jest rozszerzany, by trafić do osób najmniej zamożnych. Do tej pory był z tym duży problem.

- Zmieniają się kanały dystrybucji. Uruchamiamy ścieżkę bankową, by umożliwić uzyskanie kredytów przez gospodarstwa domowe na wspófinansowanie inwestycji. Podobnie w programie Mój Prąd – poinformował wiceprezes Lorkowski.

Dodał, że trwa wymiana taboru w transporcie publicznym. Polskie miasta zyskająnową flotę transportową, a polskie przedsiębiorstwa mają zamówienia.

- Mamy świadomość, że z samego dosypywania pieniędzy nie będzie oczekiwanych efektów. Chcemy dotrzeć bezpośrednio do najmniej zamożnych. Chcemy, by też osoby bez zdolności kredytowej mogły skorzystać ze współfinansowania do dotacji – mówił.

Jego zdaniem ważna jest też współpraca z gminami, kolejne mogą się dołączyć do programu końca marca. Dostają pieniądze za wypełnianie wniosków, są za to nagradzane. Działają doradcy energetyczni.

- Pamiętajmy, że program Czyste Powietrze to nie jedyne źródło finansowania. Jest też ulga termomodernizacyjna, skierowana trochę do innych biorców, ale to w sumie 3 mld zł co roku odliczane od podatku. Czyste Powietrze w KPO zostało priorytetowo potraktowane. Finansowanie jest do końca 2026 r. - podsumował.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]