WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zobacz czym oddychasz

  • 30 stycznia 2020 12:34
  • : : autor: AMC
Reklama

Instalacja z modelem ludzkich płuc kilkumetrowej wielkości ustawiona została 29 stycznia przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Płuca będą „oddychać” do 17 lutego przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrować zawieszone w nim zanieczyszczenia. Przy dużym smogu, po kilku dniach będzie można zaobserwować zmianę koloru płuc umieszczonych na bilbordzie, spowodowaną osadzającym się na nich pyłem zawieszonym.

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” rozpoczęła się 14 listopada 2019, w Dniu Czystego Powietrza, na rynku w Oświęcimiu. W kolejnych odsłonach kampanii płuca trafiły do Czernichowa, Wieliczki, Zabierzowa oraz Niepołomic. Od 29 stycznia 2020 r. model ludzkich płuc zainstalowano w Warszawie, przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w dzielnicy Wawer.

- Zdecydowaliśmy się na dzielnicę Wawer, jedną z najbardziej zanieczyszczonych w Warszawie. Według szacunków UM Warszawa w tej dzielnicy działa co najmniej 3000 kopciuchów. Wawer to typowy przykład dzielnicy z zabudową jednorodzinną, w której spalany jest węgiel i drewno – mówi Sylwia Jedyńska – aktywistka Warszawy Bez Smogu. - Ciekawa jestem jak szybko płuca stracą biały kolor. Widzieliśmy w Małopolsce, że zanieczyszczenia osadzające się na płucach widoczne były już po kilku dniach pracy naszej instalacji.

Warszawa Bez Smogu, wspólnie z Warszawskim Alarmem Smogowym i Smogiem Wawerskim zbiera podpisy pod petycją w sprawie zakazu spalania węgla na terenie Warszawy. Po zakończeniu akcji, 17 lutego, aktywiści zamierzają wręczyć podpisaną petycję radnym miasta i radnym sejmiku wojewódzkiego. Do końca stycznia pod petycją podpisało się ponad 8000 osób.

Aktywiści swoją akcją chcą zachęcić mieszkańców Warszawy do jak najszybszej wymiany kopciucha. Do końca 2020 r. w Warszawie obowiązują wysokie dopłaty do wymiany źródła ciepła - do 12 tys. zł na kocioł i do 10 tys. zł na wymianę grzejników i instalacji. Mazowiecka uchwała antysmogowa wyznacza ostateczny termin likwidacji kopciuchów na 31 grudnia 2022.

- Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – mówi Magdalena Kozłowska z PAS - Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający stężenie PM10 wdanej godzinie.

 Akcja PAS ma na celu zwrócenie uwagi na fatalną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Zdaniem aktywistów pomimo obowiązujących uchwał antysmogowych tempo wymiany kopciuchów w Polsce jest zbyt wolne.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]