WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Kobiet w ekoenergetyce jak na lekarstwo

  • 31 marca 2021 08:57
  • : : autor: AMC
Reklama

Spółka N Energia jako pierwsza na rynku domowych instalacji fotowoltaicznych dołącza do sygnatariuszy Karty Różnorodności. W ramach zobowiązań odejmuje się walki ze stereotypami wobec kobiet w branży fotowoltaicznej i podwyższa ich kwalifikacje techniczne. W planach spółki również projekty skierowane na większą dostępność energii odnawialnej dla różnych grup społecznych - czytamy w informacji prasowej.

Karta Różnorodności jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez pracodawcę, który zobowiązuje się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności, angażując w to wszystkich pracowników i pracownic oraz partnerów biznesowych.

- Pomysł na złożenie takiej deklaracji pojawił się, kiedy przygotowywaliśmy projekt specjalny z okazji Dnia Kobiet Stereotypy w fotowoltaice. Przyjrzeliśmy sytuacji kobiet w naszej branży i zrozumieliśmy, jak dużo w tym obszarze jest do zrobienia — komentuje rzecznik N Energii Mykhailo Krasiuk.

Wartość rynku fotowoltaiki w 2020 r. zbliżyła się do 5 mld zł, a większość ekspertów prognozuje utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu. Wraz z rozwojem rynku fotowoltaiki w Polsce pracuje na nim coraz więcej kobiet. Nadal walczą ze stereotypami, chociaż z roku na rok coraz rzadziej.

Stereotypy, zwłaszcza przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych, są największą przeszkodą rozwoju kobiet w branży OZE. Dużo jednak zależy od pracodawcy.

Zgodnie z wynikami badań Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), globalnie branża energetyki odnawialnej zatrudnia około 32 proc. kobiet, co i tak jest lepszym wskaźnikiem w porównaniu z całym sektorem energetycznym (około 22 proc. kobiet). Najważniejszą przeszkodą w wejściu kobiet do branży OZE są stereotypy uwarunkowane przez normy kulturowe i społeczne. W tym pokutujące przekonanie o mniejszych zdolnościach kobiet w zakresie techniki i nauk ścisłych.

Stereotypy na temat ról płciowych przekładają się również na brak dostępu do kształcenia zawodowego. Niskie wskaźniki zapisów na kursy związane z nauką i techniką swoją drogą skutkują niższą reprezentacją kobiet na stanowiskach technicznych w branży energii odnawialnej.

Według raportu Kobiety na politechnikach opublikowanego w 2020 r. przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, wśród studentów kierunku Ekoenergetyka w Polsce kobiety stanowią tylko 21 proc. Na kierunku Elektrotechnika — zaledwie 7 proc.

Oprócz działań wewnątrz firmy N Energia planuje projekty skierowane na promocję różnorodności w branży OZE.

- Zamierzamy pracować też nad większą inkluzyjnością jeśli chodzi o dostęp do energii odnawialnej wszystkich grup społecznych. Uważamy, że słońce świeci dla wszystkich tak samo i każdy powinien mieć możliwość korzystania z czystej energii, poprawy własnego bezpieczeństwa energetycznego i finansowego — mówi Bartosz Bąbrych, prezes zarządu spółki.

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]