REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Polityka klimatyczna oparta na konsensusie?

  • 10 maja 2021 08:59
  • : : autor: AMC
Reklama

Ważne jest, aby polityka klimatyczna w UE była kształtowana  na zasadzie konsensusu i jednomyślności, a nie marginalizowaniu mniejszościowych uczestników. W związku z tym Rada Europejska powinna dokończyć swój mandat w udzielaniu dalszych wytycznych w tym zakresie - podkreślał Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, podczas spotkania z z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Minister Kurtyka podkreślił, że dla Polski bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

- Oznacza to nie tylko, ale także, że nasze firmy muszą więcej wydawać na uprawnienia, a mniej na inwestycje – powiedział.

- Zatem zbyt wysoka cena uprawnień do emisji może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Może doprowadzić do przenoszenia kosztów i utrudniać zieloną transformację – dodał.

Minister wyraził również nadzieję, że pakiet Fit for 55 będzie brał pod uwagę potrzebne redukcje we wszystkich sektorach i nie przeciąży niektórych regionów. Nie można zwiększać ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego i transformacja nie powinna się odbywać kosztem najbiedniejszych obywateli.

- Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych oraz mające mniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji nie mogą ponosić najwyższych kosztów planowanych przedsięwzięć. Nie można rozwiązać problemów strukturalnych w jednym miejscu, tworząc je gdzie indziej – zaznaczył.

- Opowiadamy się za przeprowadzaniem transformacji energetycznej w sposób ambitny, konsekwentny, a jednocześnie odpowiedzialny i zrównoważony. Trudny punkt wyjścia i struktura naszego miksu energetycznego sprawiają, że środki przejściowe są dużo bardziej wymagające niż w innych krajach UE – dodał.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odniósł się także do braku kluczowych rozstrzygnięć dla polskiej energetyki ws. finansowania gazu.

- Tylko kompleksowe podejście do zrównoważonego finansowania, odpowiednio uwzględniające unijną zasadę neutralności technologicznej, umożliwia transformację energetyczną i osiągnięcie naszych celów klimatycznych – zauważył. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]